Barnier: EL-il ja Ühendkuningriigil on tõsiseid erimeelsusi

{{1583420280000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/Reuters

Euroopa Liidul ja Ühendkuningriigil on pärast esimest kaubanduskõneluste vooru suured erimeelsused, ütles EL-i pealäbirääkija Michel Barnier neljapäeval.

Barnier rääkis ajakirjanikega pärast neli päeva kestnud kõnelusi, mis panid alguse kuid kestvatele kaubandusläbirääkimistele.

"Täiesti aus olles on palju erimeelsusi ja need on väga tõsised, mis on ilmselt üpriski loomulik," ütles Barnier.

Barnier' sõnul takerdusid kõnelused mitme küsimuse taha, nende seas õiglase konkurentsi tagamine Brexiti järel.

Ta väljendas ka muret Ühendkuningriigi tahtmatuse pärast nõustuda EL-i kohtu ja Euroopa inimõiguskohtu jurisdiktsiooniga riigi üle.

Barnier' sõnul on lepe endiselt võimalik, kuid selleni jõudmine kujuneb keeruliseks, eriti kuna Briti peaminister Boris Johnson on keeldunud kõnelusi pikendamast.

Kuni selle aasta lõpuni kestva üleminekuperioodi jooksul toimub kaubandus Ühendkuningriigi ja EL-i vahel vanaviisi.

Barnier rõhutas, et kalanduse küsimus on endiselt lahendamata, kuna London nõuab ranget kontrolli Briti vetele ligi pääsevate Euroopa laevade üle.

"Ühendkuningriik tahab vastastikust ligipääsu Briti ja Euroopa vete üle arutada iga aasta," ütles Barnier. "Endise kalandusministrina võin ma öelda, et see ei ole teostatav."

"See puudutab sadat liiki või nii. See, mida saame teha Norraga viie liigi asjus, ei ole võimalik saja liigiga," märkis ta.

London kinnitas tõsiseid erimeelsusi kaubanduskõnelustel EL-iga

Ühendkuningriigi teatel ilmnesid esimestel Brexiti-järgsetel kaubanduskõnelustel Euroopa Liiduga (EL) tõsised erimeelsused, kuid kõneluste toon oli konstruktiivne.

"Mõnes valdkonnas näib olevad mingil määral ühist mõistmist, kuidas kõnelustel edasi liikuda. Teistes valdkondades, näiteks kalandus,valitsemine, kriminaalõigus ja niinimetatud võrdne mänguväli, on märkimisväärseid erimeelsusi, nagu võis ka arvata," teatas valitsuse kõneisik.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: