Arstide liit: tubakaseaduse muudatused on ohtlikud rahvatervisele, eriti noortele

{{1583474400000 | amCalendar}}
E-sigareti kasutaja.
E-sigareti kasutaja. Autor/allikas: EBU/ERR

Tubakaseaduse muudatustega saaks Eestis müüa mentooliga e-sigarette, aga ka tubakanätsu, -komme või -pastille. Arstide Liidu hinnangul on sellistel muudatustel tõsine risk rahvatervisele; eriti, kuna nende reklaamikampaaniad on suunatud noortele.

Arstid pole tubakaseaduse kavandatavate muudatuste üle üldse õnnelikud, ütles liidu president Jaan Sütt ERR-ile. Tubaka või nikotiini tarvitamine mistahes viisil on tema sõnul tervisele ohtlik ja sõltuvust tekitav.

Süti sõnul võivad küll tubakatootjad väita, et moodsam kaup, nagu tubakanäts või kommid, on justkui ohutumad ja head alternatiivid suitsetamisele, kuid tegelikult on seesugused väited ekslikud ja teaduslikku tõepõhja neil all pole.

"Meditsiinialases teaduskirjanduses on järjest rohkem viimasel ajal kirjeldusi, kus näeme täiesti uut tüüpi hingamisteede kahjustusi, kopsukahjustusi, mida varem ei olnud. Järjest rohkem tuleb infot ja andmeid selle kohta, et need samad uued nii-öelda suitsuvabad tooted ja uued tubakatooted ongi nende kopsukahjustuste põhjuseks," rääkis Jaan Sütt:

Sütt viitas tähelepanekutele mujal maailmas, mille põhjal pole seesuguste toodete esmaseks eesmärgiks suitsetamisele alternatiivi pakkuda, vaid hoopis uut ja nooremat tarbijaskonda kasvatada.

"Tootjate tehtud reklaamikampaaniad näitavad, et sihtrühm ei ole üldse mitte vanad ja haiged suitsetajad. Hoopis noored ja terved inimesed õitsevad nende reklaamiplakatitel nii-öelda tervislikud tubakatooted näpus. Nii kujundatakse endale uut tarbijate põlvkonda, mitte ei muretseta sellepärast, et vanad suitsetajad suitsetamisest loobuma hakkaksid."

Alternatiivsete tubakatoodete turule lubamise ideega pole varasemalt rahul olnud ka näiteks perearstide liit, kes vastavasisulise pöördumise läkitas sotsiaalkomisjonile eelmisel nädalal. Hiljuti tegi seda sama ka vähiliit. Samuti on sotsiaalministeerium avaldanud arvamust, et ettepanek tühistada Eestis üldine suitsuvabade tubakatoodete müügikeeld, muudaks Eesti tubakapoliitika põhimõtteid. Ministeerium viitab, et muudatuste jõustumise korral võib turule tulla just noortele atraktiivseid tubakatooteid.

Poliitikud kidakeelsed

Riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees Tõnis Mölder (Keskerakond) eelmainitud pöördumisi kommenteerida ei soovinud. Põhjendades, et kaks nädalat tagasi on ta sel teemal Eesti Rahvusringhäälingule juba kommentaari andnud. Toona möönis ka Mölder, et uudsed tubakatooted kahjustavad tervist ja on atraktiivsed noortele, märkides samas, et tavasigaretist on uued tooted kahjutumad.

Lisaks toonitas Mölder, et sotsiaalkomisjon ei kirjutanud kokku n-ö Philip Morrise seadust, nagu on vihjatud.

Ka sotsiaalkomisjoni liige Priit Sibul (Isamaa) polnud valmis pöördumisi kommenteerima. Küll aga viitas Sibul, et sotsiaalkomisjon arutab laekunud muudatusettepanekuid ja märgukirju tuleva nädala esmaspäeval.

Tubakatööstuse kommentaar

Tubakatööstuse ettevõtteid nõustava advokaadibüroo LEXTAL vandeadvokaat ja partner Margus Reiland ütles ERR-ile saadetud vastukommentaaris, et nii sotsiaalministeerium kui ka kutseliidud on tubakaseaduse eelnõus käsitletud lubatud ja keelatud tootekategooriad segi ajanud.

"Tubakaseaduse eelnõuga lubatakse turule kitsas segment toodetest ehk uudsed suitsuvabad tubakatooted. Sellise regulatsiooni kehtestamise kohustus tuleneb Euroopa Liidu õigusest. Muudatustega jäävad endiselt keelatuks tubakatooted, mis on kategoriseeritavad kui närimistubakas, nuusktubakas või mistahes suukaudseks kasutamiseks mõeldud tubakas."

Reiland lisas, et tubakapastillid ja -kommid tuleb EL-i õiguse alusel kategoriseerida kui suukaudseks kasutamiseks mõeldud tubakas, mistõttu jäävad tubakapastillid, tubakakommid ja muu suukaudne tubakatoode endiselt turul keelatuks.

"Tubakanäts tuleb aga kategoriseerida kui närimistubakas, mis jääb samuti keelatuks. Ning isegi tahta väita, et tubakanätsu ei saa kategoriseerida närimistubaka kategooriasse, langeks see suukaudseks kasutamiseks mõeldud tubaka kategooriasse, st oleks ikkagi keelatud. Seega ei ole korrektsed väited nagu tubakaseaduse muudatuste jõustumisel muutuks sellised tooted lubatuks. Vastupidi, need tooted jäävad endiselt keelatuks."

Lähemalt saab neid seisukohti lugeda riigikogu sotsiaalkomisjonile esitatud arvamusest. Arstide liidu seisukoht on aga lisatud pildifailil.

Arstide liidu pöördumine riigikogu sotsiaalkomisjoni ja sotsiaalministeeriumi poole. Autor/allikas: (Foto: ERR)

Toimetaja: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: