Terviseamet: ventilatsioonisüsteemi kaudu koroonaviirus ei nakka ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Terviseamet
Terviseamet Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Koroonaviirus kortermaja ventilatsioonisüsteemi kaudu ei levi, vaid levib peamiselt lähedasel kontaktil nakkuskahtlase inimesega, kellel on nakkusele iseloomulikud sümptomid, eelkõige köha.

Viiruse leviku eelduseks on lähedane kontakt haige inimese kehavedelikega (verega, roojaga, uriiniga, süljega, spermaga), rõhutas terviseamet pressiteates.

"Kui COVID-19-sse nakatunud inimene köhib, aevastab või räägib, satuvad õhku viirust sisaldavad piisakesed. Need viiruspiisakesed on üpris rasked ja seetõttu ei kandu õhus kuigi kaugele," selgitas terviseameti nakkushaiguste seire  ja epideemiatõrje osakonna peaspetsialist Hanna Sepp.

Seni teadaolevalt võivad need kanduda maksimaalselt kahe meetri kaugusele. "Nende raskuse tõttu ei ole ka tõenäoline, et viiruspiisakesed pindadelt õhuvoolu tõttu edasi kanduksid," ütles Sepp. 

Viiruspiisakeste pindadel säilivus sõltub ümbritseva keskkonna õhutemperatuurist ja keskmisest niiskusest. Toatemperatuuril ehk 22–25 kraadi, umbes 40-protsendilise suhtelise niiskuse juures säilib viirus kuni neli-viis päeva. Mida kõrgem on temperatuur ja suhteline niiskus, seda kiiremini viirus hävib. Näiteks SARS-CoV-ga tehtud teadusuuringus säilis 80-protsendilise niiskuse ja 20 kraadi juures ööpäeva jooksul vaid kolm protsenti pinnal olnud koronaviirustest. Seetõttu ongi märgkoristus olulisel kohal COVID-19 ennetuses.

Efektiivne meede pindadel oleva koronaviiruse hävitamiseks on erinevad biotsiidid ehk mikroorganismide vastased lahused. Üks levinuimad on etanool. 70-protsendiline etanooli lahus on piisav, et puhastada pinnad SARS-CoV saastusest. 

Lisaks hingamisteede haiguste sümptomitega inimestega lähikontaktist hoidumisele aitab nakkushaigustesse haigestumist vältida hügieenireeglite järgimine, mille väga oluliseks osaks on korralik ja pidev käte pesemine.

Inimesed, kel on koroonaviirusega nakatumise põhjendatud kahtlus, peaksid helistama oma perearstile või perearsti nõuande telefonile 1220. Terviseseisundi halvenemisel tuleb helistada hädaabinumbril 112.

Terviseamet soovitab riskipiirkonnast naasnutel 14 päeva enda tervist jälgida ja kodus püsida. Sealjuures on iseenesest mõistetav, et sel perioodil ei külastata ka avalikke üritusi, huviringe, kaubanduskeskuseid ja muid taolisi kohti.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: