EL kritiseeris Ühendriike reisikeelu ühepoolse kehtestamise eest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1584001140000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/AFP

Euroopa Liidu liidrid kritiseerisid neljapäeval Ühendriike ühepoolse otsuse eest keelata reisimine Schengeni alalt USA-sse ilma nendega konsulteerimata.

"Koroonaviirus on globaalne kriis, mis ei ole piiratud ühe mandriga. See nõuab koostööd, mitte ühepoolseid meetmeid," ütlesid Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen ja Ülemkogu eesistuja Charles Michel.

"Euroopa Liit laidab asjaolu, et USA otsus kehtestada reisikeeld võeti ühepoolselt ja konsultatsioonideta," ütlesid nad. "Euroopa Liit võtab viiruse leviku piiramiseks karme meetmeid."

Michel rõhutas juba varem Twitteris tehtud avalduses: "Majanduse kahjustamist tuleb vältida".

Trump teatas ööl vastu neljapäeva Euroopast USA-sse reisimise keelust 30 päevaks, mis Suurbritanniale ei kehti.

USA keeld jõustub reede õhtul. Valge Maja teatel kehtib see teiste riikide kodanikele, kuid mitte kaupadele. Keeld puudutab spetsiifiliselt välisriikide kodanikke, kes on viimase 14 päeva jooksul külastanud Schengeni tsooni riike.

Euroopa haiguste ennetuse ja kontrolli keskus teatas kolmapäeval enam kui 17 000 nakkusjuhtumist üle Euroopa. Enam kui pooled neist on avastatud Itaalias. Euroopas on meditsiinikeskuse andmeil viirus nõudnud 711 inimelu.

Suurbritannia: reisikeelu kasu kohta pole tõendeid

Suurbritannia ütles neljapäeval vastuseks USA otsusele kehtestada koroonaviiruse leviku tõkestamiseks eurooplastele reisikeeld, et sääraste meetmete tulususe kohta ei ole tõendeid.

Euroopa Liidust lahkunud Suurbritanniat, ehkki ta täidab veel aasta lõpuni EL-i reegleid, keeld ei puuduta, sest Schengeni tsooni ei ole riik kunagi kuulunud.

Briti rahandusminister Rishi Sunak ütles BBC raadiole: "Mis puutub lennukeeldudesse, siis meie siin lähtume oma otsustes alati teadusest."

"Meile tulnud nõuannete järgi ei ole tõendeid, et sekkumistel nagu piiride sulgemine või reisikeeld oleks nakkuse levikule aineline mõju."

Suurbritannias on registreeritud 460 koroonajuhtumit, kaheksa inimest on surnud.

Valitsusel on kavas rakendada juba neljapäeval senisest rangemad meetmed viiruse leviku tõkestamiseks.

Sunak ütles ühes teises usutluses, et valitsuse arvates ei ole reisikeeld õige samm.

"Tõendid seda ei toeta. Me püüame viiruse levikut peatada, kuid tunnistame, et praegu on tõenäoline, et see hakkab veel palju rohkem levima."

Soome majandusanalüütik: reisikeeld jätab kättemaksu mulje

USA-s elav soomlasest majandusanalüütik Tero Kuittinen peab Trumpi poolt [peamiselt] Euroopa Liidu suhtes kehtestatud reisikeeldu kummaliseks.

"Trumpi motiveerib sageli kättemaks ja see tuleb praegu küll meelde, kuna Trumpil on olnud üsna pingelised suhted Saksamaa ja Prantsusmaaga. Inglismaalt saab endiselt lennata, kuid Mandri-Euroopast mitte. Sellel ei ole mingit mõistlikku põhjendust," rääkis ta Yle intervjuus.

Kuittineni arvates võivad reisikeelu taustaks tõepoolest olla kaubanduspoliitilised erimeelsused, sest Trumpi on varem ärritanud näiteks Saksa autotööstus, mis presidendi arvates kasutab USA-d enda huvides ära.

Analüütiku hinnangul hakkabki reisimine Euroopast USA-sse nüüd toimuma Suurbritannia kaudu.

"Londoni lennuliiklust ootab ees pingeline aeg, kui tuleb olla selliseks pudelikaelaks paarikümnele Euroopa riigile," prognoosis Kuittinen.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: