USA tähtsamad aktsiaturud sööstsid taas suurelt miinusesse

{{1584066840000 | amCalendar}}
Dow Jones langes 10 protsenti.
Dow Jones langes 10 protsenti. Autor/allikas: SCANPIX / AP

USA tähtsamad aktsiaturud sööstsid neljapäeval taas suurelt miinusesse, kui veelgi süvenes hirm uue kooroonaviiruse haiguspuhanguga seoses. Tööstusindeks Dow Jones kukkus 10,0 protsenti 21 200,62 punktile, mis on halvim langus alates 1987. aasta kriisist.

S&P 500 langes 9,5 protsenti ja sulgus tasemel 2480,64 punkti.

Tehnoloogiaindeks Nasdaq langes 9,4 protsenti tasemele 7201,80.

Nafta hind kukkus samuti

Toornaftatehingute hind New Yorgi börsil langes 4,5 protsenti, jäädes pidama tasemel 31,50 USA dollarit barrelist.

Londoni Põhjamere brendi hind langes 7,2 protsenti, sulgudes tasemel 31,50 dollarit barreli eest.

Jätkub mure koroonaviiruse mõju pärast, eksperdi sõnul on loogilise reaktsiooni aeg läbi saanud

Neljapäeva rekordilised tagasilöögid toimusid olukorras, kus ühe suureneb mure ja mingil määral ka paanika koroonaviiruse COVID-19 tagajärgede pärast, seda nii otsest majanduslikku mõju kui ka laiemat ühiskondlikku survet arvestades, vahendasid The Hill ja Wall Street Journal.

Nii president Donald Trump kui ka rahvasaadikud kongressis on üha suurema surve all, et kiiremas korras tuldaks välja praktiliste sammudega, kuidas piirata COVID-19 levikut ja pehmendada pandeemia mõju majandusele.

Majanduseksperdid hoiatavad nüüd juba selgesõnaliselt, et ilma kiire ja jõulise tegutsemiseta USA tervishoiusüsteemi valmisoleku tugevdamisel ja majanduse kaitsmisel on USA peagi silmitsi majanduslangusega.

President Trumpi poolt kolmapäeval tehtud telepöördumine pälvis niigi vaenulikus USA meedias rohkelt kriitikat ning soovitud tulemust aktsiaturgude rahustamisel see ei andnud. Paljude asjatundjate hinnangul võis mõju olla isegi vastupidine, seda eriti Euroopa suhtes kehtestatud reisikeelu puhul, mille mõju on viiruse leviku tõkestamisele üsnagi küsitav - kas või näiteks seetõttu, et selle alt jäi välja samuti koroonaviirusega heitlev Ühendkuningriik - kuid millel on selge mõju nii Euroopa kui ka USA enda majandusele.

"Päevaga ei juhtunud midagi, mis oleks investoreid rahustanud. Tegelikult võib öelda, et asjad paistavad nüüd hommikul veelgi süngemad," nentis TD Maeritrade'i turustrateeg JJ Kinahan reede hommikul kirjutatud kommentaaris. "Reisikeeld ning nii paljude suurte ürituste peatamine või piiramine on viinud kõrgustesse mured majanduslanguse pärast."

Aktsiahinnad kukkusid läbi kogu neljapäeva, kui Valge Maja ja kongressi saadikud pidasid läbirääkimisi eelnõu üle, kuidas tugevdada valitsuse viirusega võitlemise võimekust ning pakkuda majanduslikku kaitset kõige haavatavamas olukorras olevatele ameeriklastele.

Turud tõusid korraks pärast seda, kui föderaalreserv teatas 1,5 triljonini ulatuvast lühiajaliste laenude paketist finantsturu stabiliseerimiseks, kuid langus jätkus peagi, sest kemplus rahvasaadikute vahel jätkus endise hooga.

Demokraatliku Partei kontrolli all olev esindajatekoda pidi neljapäeval hääletama eelnõu üle, millega sooviti sundida vabariiklaste kontrolli all olevat senatit tegutsema enne plaanitavat vaheaega. Demokraatide eelnõu sisaldas sätteid, millega tagataks tasustatud töövõimetusleht kõikidele töötajatele, laiendataks töötuskindlustust, tagataks kõikidele tasuta koroonaviiruse test ning laiendataks toiduabi vaesematele perekondadele ja lastele.

Senati enamuse juht Mitch McConnell nimetas demokraatide eelnõu aga "ideoloogiliseks soovide nimekirjaks" ning tühistas hoopis plaanitava vaheaja, sundides sellega tegema sama ka esindajatekoda.

Kõigele eelnevale lisaks on jätkuvalt teemaks ka Saudi Araabia ja Venemaa algatatud hinnasõda naftatööstuses, mis tõenäoliselt räsiks maailma aktsiaturge ka ilma koroonaviiruseta.

Kõige suurema löögi all olid ettevõtted, mis on nii koroonaviirusest kui ka reisikeelust kõige rohkem mõjutatud - lennufirmad ja kruiisilaevade ettevõtted. Näiteks United Airlinesi aktsia kukkus 24,85, Delta Airlines 21 ja Spirit Airlines 33 protsenti. Royal Caribbean Cruises kukkus 32 protsenti. Samas ei olnud sisuliselt ühtegi valdkonda, mis oleks olnud languse suhtes immuunne.

Kõik kolm suuremat USA aktsiaindeksit on nädalaga kukkunud rohkem kui 16 protsenti.

"Me oleme möödas olukorrast, kus asjadele läheneti loogilise, matemaatilise hoiakuga," lausus IHT Wealth Managementi president Steven Dudash. "Meil on toimumas täielik ülereageerimine tulenevalt hirmust tundmatu ees. Kui sa seda näed, ei saa ka eeldada, et stabiliseerimismeetmetele reageeritaks loogiliselt."

Langus aktsiaturgudel ei peegelda ainult olukorda USA-s, vaid ebakindlus on üldine ehk hetkel on vähe usku, et valitsused ja keskpangad kriisiga toime tulevad. Näiteks Stoxx Europe 600 langes päevaga 11,5 protsenti, mis on ajaloo halvim tulemus.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: