Euroopa suuremad aktsiaturud alustasid päeva väikese kasvuga

{{1584093480000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/AFP

Euroopa aktsiaturud alustasid reedet väikese kasvuga, ehkki ei tehtud tasa eelmise päeva kukkumist, mida kandis globaalse majanduslanguse hirm seoses koroonaviiruse pandeemiaga.

Veidi pärast turu avanemist kerkis Londoni börs 2,3 protsenti, Frankfurdi oma ühe protsendi, Pariis 1,4 protsenti ja Milano 3,1 protsenti.

Päev varem kukkus Pariisi CAC 40 üle 12 protsendi, mis oli päevane rekordlangus alates indeksi loomisest 1987. aasta lõpus.

Londoni FTSE 100 ja DAX 30 tegid samuti läbi suurima ühepäevase languse alates 1980. aastate lõpust, kukkudes 10-12 protsenti.

Ka Helsingi börs alustas päeva väikese tõusuga.

Ka naftahinnad, mis on sel nädalal kõvasti räsida saanud, tõusid pea neli protsenti.

Euroopa suuremad aktsiaturud on nädalaga kaotanud keskmiselt umbes viiendiku oma väärtusest.

USA tähtsamad aktsiaturud olid varem sööstnud neljapäeval taas suurelt miinusesse, kui veelgi süvenes hirm uue kooroonaviiruse haiguspuhanguga seoses. Tööstusindeks Dow Jones kukkus 10,0 protsenti 21 200,62 punktile, mis on halvim langus alates 1987. aasta kriisist.

Analüütikute sõnul külvas investorites hirmu Trumpi reisikeeld reisijatele Euroopast ning keskpankade meetmeid ettevõtete ja turgude toetamiseks ei peetud piisavateks.

New Yorgi reservpank teatas 1,5 triljoni dollari süstimisest finantsturgudesse sel nädalal ja käivitas varaostuprogrammi. Euroopa Keskpank (ECB) teatas erakorralisest ergutuspaketist, kuid ei langetanud intressi.

"Vaid nädalatega on turg vahetanud käiku mööduvast tervishoiuhirmust täielikule globaalsele majanduslangusele," ütles AxiCorpi turustrateeg Stephen Innes.

"Globaalsed tarneahelad ei ole enam "häiritud", need on täieliku seiskumise kursil," lisas ta.

Aasia aktsiaturud jätkasid reedel langusekursil

Aasia aktsiaturud kukkusid reedel, jätkates müügilainet, mis viis päev varem turgude aastakümnete halvima päevani.

Pandeemiast tingitud majanduskrahhi kartvad investorid otsisid oma varale turvalisemat pelgupaika, samal ajal kui valitsused üle Euroopa ja Ühendriikides üritasid koroonakriisi üle kontrolli haarata.

Keskpankade toetusmeetmed finantsturgudele ei suutnud aga verevalamist peatada. President Donald Trumpi otsus USA piirid Euroopa reisijatele sulgeda vaid suurendas paanikat.

"Turud on endiselt vabalanguses, sest kestab ebakindlus ilma kindla ankruta, mis suudaks lühiajalist stabiilsust tagada," ütles Medley Global Advisorsi direktor Ben Ermons.

Pärast suurt hommikust müügimaru Aasia turgudel, tegid enamik turge kaotusi õhtuks aga tasa.

Tokyo Nikkei 225 kukkus ühel hetkel kümme protsenti, kuid kauplemispäeva lõpuks oli langus 6,1 protsenti. Hongkong lõpetas päeva 1,1-protsendise langusega, olles varem kukkunud umbes seitse protsenti.

Soul, Bangkok, Manila ja Singapur suutsid varaseid kaotusi enam kui poole võrra tasa teha. Mumbai börs oli üle kaheprotsendisel tõusul vaid paar tundi pärast seda, kui kauplemine üheksaprotsendise languse tõttu ajutiselt peatati.

Ka Manila börs oli tõusul pärast varast kümneprotsendist langust. Shanghai lõpetas päeva 1,2 protsendise langusega.

Märkimisväärseima kõikumise tegi läbi aga Sydney börs, kus S&P/ASX 200 indeks kukkus üle 12 protsendi, kuid lõpetas päeva 4,4 protsendise tõusuga.

"Hoolimata ebakindlusest seoses koroonaviiruse levikuga, näevad optimistlikuma väljavaatega turuosalised praeguseid tasemeid hea ostuvõimalusena keskpika- ja pikaajalisteks investeeringueks," ütles Nick Twidale IC Marketsist.

Forager Fundsi investeerimisjuht Steve Johnson nimetas kauplemispäeva Sydneys "läbi ja lõhki hullumeelseks".

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: