Saartele pääsevad üksnes kohalikud

{{1584198060000 | amCalendar}}
Foto: Juhan Hepner/ERR

Eriolukorra juhi, Jüri Ratase korraldusel pääsevad nüüdsest saartele üksnes alalised elanikud ning saarlased omakorda ei pääse mandrile. Täiendavad piirangud kehtestati koroonaviiruse leviku tõkestamiseks.

Hiiumaa, Saaremaa, Muhumaa, Vormsi, Kihnu ja Ruhnu saartele on lubatud reisida üksnes saartel alalist elukohta omavatel inimestel. Teised inimesed piirkonda minna ei tohi. Seal praegu viibijad saavad koju pöörduda.

Mandrile pääs on omakorda piiratud saarte elanikele.

Otsus hakkab kehtima kohe ja liikumispiirang kehtib esialgu kaks nädalat. Pärast seda otsustab eriolukorra juht koos valitsuskomisjoniga, kas kehtivaid piiranguid on vaja pikendada.

Piirang ei kohandu kaubaveole ja elutähtsate teenuste osutamisele.

Lähikontakti vältimiseks peavad reisijad jääma parvlaeva lahtisel autotekil autosse või bussi.

"Loomulikult, need meditsiinitöötajad, kes peavad liikuma mõlemas suunas, neile on see luba antud. Meie soov on ka see, et nii palju, kui võimalik selles väga keerulises olukorras, mida eriolukord ette näeb, tagada täna majanduse mingisugunegi toimimine. Kaubaveod on loomulikult lubatud mõlemas suunas, aga see eeldab, et see inimene või inimesed, kes seda teeb, kes seal toimetavad, peavad olema terved, neil ei tohi olla haigussümptomeid, -nähte," selgitas peaminister Jüri Ratas.

"Samuti inimesed, kes soovivad minna mandrilt saarele – loomulikult, oma koju me inimesi laseme, inimesed koju saavad minna, ja need, kes soovivad tulla oma koju mandrile, ka nendel on see võimalus olemas. Aga selline lõbusõit, lihtsalt tutvumine – see on tänasel hetkel keelatud nii kauaks, kui ei ole uut otsust," lisas Ratas.

Politsei hakkab kontrolli läbi viima nii sadamates kui ka lennujaamades. Juba käib kontrollpunktide mehitamine.

"Praegusel hetkel me teeme kõik selleks, et vastavalt korraldusele see kord seal kehtestada. Meil on olemas selgelt ees see juhis, kes võib saarele pääseda, kes saarelt ära saab tulla. Jah, politseile on jäetud ka võimalus kalkuleeritud otsuseks. Kindlasti ei ole eesmärk hakata rakendama seal väga karme represseerivaid meetmeid. Kogu selle regulatsiooni eesmärk on ikkagi vältida teatud kitsamates kohtades seda viiruse levikut," kommenteeris otsust politsei- ja piirivalveameti (PPA) peadirektori asetäitja Priit Pärkna.

Saarte elanikud saavad vajaliku lisainformatsiooni enda kohaliku omavalitsuse infokanalitest.

Muudatus: haigusnähtudeta inimesed võivad töö tõttu lahkuda saartele või mandrile

Vabariigi valitsuskomisjoni esmaspäevase korraldusega lubavad politseinikud haigusnähtudeta inimestel lahkuda töö tõttu saartele või mandrile, kuid tagasi saavad need inimesed minna alles liikumispiirangu tühistamisel.

"Lubame saartelt lahkuda haigusnähtudeta inimestel, kelle elukoht on saarel, kuid nad töötavad mandril ja soovivad minna tööle. Sama kehtib ka vastupidi - lubame mandrilt saartele haigusnähtudeta inimesed, kes elavad mandril, kuid töötavad saarel ja soovivad liikuda sinna tööle," selgitas Lääne prefekt Kaido Kõplas.

"Need inimesed peavad aga arvestama, et tagasi oma elukohta saavad nad pöörduda alles siis, kui liikumispiirang tühistatakse. Seetõttu palume inimestel oma igapäevatoimingud põhjalikult läbi mõelda ja liikuda vaid siis, kui see on hädavajalik. Piirangud on kehtestatud selleks, et viirus edasi ei kanduks ning mida vähem on liikumist, seda väiksem see oht on. Palume mõistvat suhtumist nii inimestelt endilt kui ka tööandjailt," lisas Kõplas.

Politsei kontrollib nii jalgsi kui autoga reisijaid Rohuküla, Heltermaa, Virtsu, Kuivastu, Munalaiu, Sõru ja Triigi sadamas ning saartele või sealt ära lubatakse liikuda vaid selleks õigust omavatel inimestel.

Saarte ja mandri vahel kehtivate liikumispiirangute kohta saab täpsemalt lugeda politsei veebilehelt.

Peaministri korraldus täismahus

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: