Põhjamaade investeerimispank laenab Eesti riigile 750 miljonit

{{1585314420000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Põhjamaade Investeerimispank (NIB) allkirjastas Eesti riigiga laenulepingu 15 aastaks summas 750 miljonit eurot, et finantseerida meetmeid, mis on vajalikud koroonaviiruse pandeemia mõju leevendamiseks majandusele ja ühiskonnale.

Laenu intressimäär on kuue kuu Euribor + 0,32 protsenti. Sõltuvalt Euriborist võib koondintress olla negatiivne, teatas rahandusministeeriumi pressiesindaja Siiri Suutre ERR-ile.

Kuue kuu Euribor tõusis neljapäeval 0,024 protsendipunkti võrra -0,274 protsendini.

"Tegeleme aktiivselt Eesti riigile piisava finantspuhvri tekitamisega, emiteerisime selleks esmaspäeval lühiajalisi võlakirju 200 miljoni euro ulatuses ja nüüd oleme saanud positiivse laenuotsuse NIB-lt," ütles rahandusminister Martin Helme.

"Kõiki neid vahendeid on kavas kasutada Eesti majanduse, ettevõtete ja inimeste toetamiseks, et vähenda kriisi laastavat mõju ja kiirendada sellest taastumist," lisas minister.

Covid-19 mõjude leevendamiseks mõeldud laen katab osa Eesti suurenenud kuludest, nagu täiendavad otsesed kulutused tervishoiusüsteemile ja kodanikukaitsele, hüvitis töötajatele sunnitud palgata puhkuse ja enese-karantiinist tuleneva palgakaotuse eest. Samuti katab laen toetusmeetmed kriisist kõige rohkem mõjutatud ettevõtlussektoritele, nagu väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted, turism ja transport. Ka hüvitise ettevõtetele tulu kaotuse eest.

Lisaks katab laen täiendavad kulud, mis tulenevad valitsuse kehtestatud piirangutest viiruse leviku piiramiseks. Näiteks spordiklubide, teatrite, muuseumide sulgemine ning karantiini kehtestamine teatavatele geograafilistele piirkondadele ja riigipiiride sulgemine.

NIB president ja tegevjuht Henrik Normann ütles, et laenu eesmärk on on pakkuda antitsüklilist rahastamist ning leevendada pandeemiast tulenevaid vahetuid sotsiaalmajanduslikke tagajärgi ühes NIB liikmesriigis. 

"Praegune kriis põhjustab märkimisväärseid häireid tööturul, tekitab raskusi tervishoiuteenuste osutamisel ning avaldab kahjulikku mõju finantsressursside kättesaadavusele erasektoris, eriti väikestes ja keskmise suurusega ettevõtetes," ütles Normann.

Laenu tagasimakse tähtaeg on 2035. aastal.

NIB on rahvusvaheline finantsasutus, mille kaasomanikeks on kaheksa liikmesriiki: Taani, Eesti, Soome, Island, Läti, Leedu, Norra ja Rootsi. Pank rahastab era- ja avaliku sektori projekte liikmesriikides ja neist väljaspool.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: