Kaitsevägi valmistub suvel vastu võtma vähem ajateenijaid

Foto: Karl Jakob Toplaan

Kaitseväe juhataja ütles "Aktuaalsele kaamerale", et väljaõppe kokkumängu huvides on oluline kõikide relvaliikide mehitatus, kuid kaitsevägi valmistub suvel vastu võtma vähem ajateenijaid. Eriolukorra tõttu ei tööta arstlikud komisjonid ja kaitseressursside amet ei saa väkke saata kutsealuseid, kes pole komisjonis käinud, seega võib suvel minna aega teenima planeeritud 2000 asemel 1400 noorsõdurit.

Eelkutse suvisesse ajateenistusse peaks algama 13. juulist. Arstliku komisjoni läbinud ja eelkutse kätte saanud on üle poole kutsealustest. Eriolukorra ajal arstlikud komisjonid aga ei tööta. Kaitseväel on suveks plaanis kutsuda ligi 2000 ajateenijat.

"Praeguse seisuga on puudu 600 ajateenijat 1977-st, keda me ootame," ütles kaitseväe juhataja, kindralmajor Martin Herem.

600 puudu on üle poole pataljoni. Kaitsevägi kaalub, kuidas sellises olukorras väeliike komplekteerida – kas jagada ajateenijad laiali, nii et kõigil on vähem või jätta mõni väeliik hoopis ilma. "Üks oluline detail on see, et me tahame väljaõppes läbi viia ka relvaliikide koostööd. Ja kui mõnda relvaliiki ei ole üldse, siis ei saa seda koostööd teha," tõdes Herem.

Kaitseressursside amet ütles "Aktuaalsele kaamerale", et kutsealustele arstlike komisjonide taaskäivitamine mais eeldab eriolukorra tühistamist. Kui nii peaks juhtuma, saaks lõviosa puuduvast 600 ajateenijast täis.

"Kui me eriolukorra lõppedes peaksime saama uuesti alustada oma arstlike komisjonide tööga, siis optimistliku prognoosi kohaselt 400 suudame sellest puudujäägist tagasi teha," arvas kaitseressursside ameti peadirektor Marlen Piskunov. "Kindlasti jääb juulikutsest varasemast prognoosist kuskil 200 inimest puudu."

Kaitsevalmidus on tagatud ka ilma ajateenijateta, ütles kaitseväe juhataja. Õhuturve Ämaris ei vaja ajateenijaid. Mereväe laevadele ajateenijate vajadus pole suur ja selle saab tagada. Korea liikursuurtükkidele koolitajate väljaõpe toimub, masinad ise peaks saabuma veel tänavu.

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: