Politsei: ilus ilm tõi inimesed massiliselt välja

{{1586095440000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Ida-Harju politseijaoskonna juht Roger Kumm manitseb, et ka ilusate ilmadega tuleb pidada kinni 2+2 reeglist ning otsida jalutamiseks kohti, kus ei käi palju inimesi.

Kummi sõnul olid pühapäeval populaarsemaid kohad Jägala ja Keila juga, kuhu inimesed lausa massiliselt voorisid ning 2+2 reeglist kinni pidamine oli pea võimatu.

"Sinna alasse inimesi ei mahu sellises koguses, et nad saaksid järgida seda 2+2 reeglit, mis on täna väga selgelt välja öeldud ja kohustus on hoida," ütles Kumm.

"Kui me täna vaatame näiteks Jägala juga, siis seal olid konkreetsed teeääred auto autos kinni. Seal ei ole võimalik autost välja tullagi nii, et ei puutuks alla kahe meetri inimestega kokku. Me ei räägi parkimisalast, vaid ka pikalt erinevad teeääred. Võib-olla on see utreeritud võrdlus, aga sealne inimmass moodustas laulupeo rongkäiguga sarnase rongkäigu," rääkis Kumm.

"Seda on ilmselgelt liiga palju, kui inimesed sinna jõuavad oma autoga, näevad sellist olukorda, siis peaks tegelikult oma plaanid ümber tegema. Pigem siis sealt eemale sõitma ja otsima uut kohta," soovitas Kumm.

"Ega need vaatamisväärsused, mis meil looduses on, ei kao kuskile ära ja neid on alati inimestel võimalik külastada," lisas ta.

Politsei- ja piirivalveameti kriisistaabi juht Kaupo Läänerand ütles ERR-ile, et Jägala joa juures võis tipphetkel olla parklas lausa kuni 100 autot, Viru raba juures 50.

Lääneranna sõnul kogunes eriti palju inimesi matkaradade ja rabade ümbrusesse Põhja-Eestis. Lõuna- ja Ida-Eestis oli näha vähem inimesi.

Kumm soovitas leida inimestel hõredalt asustatud alasid, kus jalutamas käia.

Suuri rikkumisi ei olnud, kuid hoiatusi tehti

Läänerand kinnitas, et nii suuremates linnades kui ka matkaradade juures palju ja suuri rikkumisi pühapäeval ei tuvastatud, sest üldiselt hoidsid inimesed 2+2 reeglist kinni.

Hoiatusi aga tehti. "Tänase päeva jooksul suulisi hoiatusi on ikkagi tehtud mitmeid, aga üldjoontes on inimesed ikkagi aru saanud, miks seda ei tohi," sõnas Läänerand.

Ta lisas, et hoiatusi on tulnud politseil teha nii linnades kui ka looduses viibivatele inimestele.

"Meie protseduur on see, et meie palume inimestel mõista, miks on oluline järgida kehtestatud kogunemis- ja liikumispiiranguid. Kui nad seda ei mõista, siis me saame neile teha kirjaliku ettekirjutuse ja selle mittetäitmisel määrata sunniraha," selgitas Läänerand.

Ta tõi näiteks reede öösel Võrtsjärve ääres puhkemajas toimunud noortepeo, kus oli koos 12 inimest. "Nemad rikkusid väga mitmeid nõudeid: nemad olid seal koos, lisaks oli seal ka narkootilise aine tarvitamise tunnused. Sel puhul alustatakse menetlust PPA poolt nii keelatud kogunemise kui ka narkootiliste ainete tarvitamise eest," kirjeldas ta.

Läänerand tõdes, et alati on siiski ka juhtumeid, kus inimesed ei taha aru saada, miks nad ei tohi mitmekesi koguneda. Aga selle jaoks ongi ette nähtud need meetmed, millele meile on õigus antud," lisas ta.

Politsei paneb inimestele südamele, et kuigi on kevad ja ilmad soojenevad, siis ei tasu ka sõprade kogunemisi korraldada. "Järgmine nädal on veel ilusamate ilmadega. Mõistlik pole pidada tagahoovis grillipidusid ja muid suuremaid erapinnal kogunemisi. Neid tuleb vältida, siis ei sea ohtu ennast ja teisi inimesi," rõhutas ta.

Perekonna mõiste erinevad tõlgendused

Roger Kumm tõi esile ühe probleemina perekonna mõiste laiendamise, mis on toonud kaasa sugulastega grupiti jalutamise, kuhu tihti on kaasatud ka näiteks vanavanemad.

"Täna ikkagi tuleks väga selgelt endale tunnistada seda ohtu, mis selliste massikogunemistega kaasneb," sõnas Kumm.

Politsei käsitleb Kummi sõnul perekonda ikkagi ühe leibkonnana.

Kumm rääkis veel, et politseil on piirangutest kinni pidamise kontrollimiseks vajalik ressurss olemas ning abiks on ka vabatahtlikud.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: