Soome saabunud Hiina kaitsemaskid osutusid haiglakasutuseks kõlbmatuteks

{{1586354760000 | amCalendar}}
Soome arst sobitab kaitsemaski. Tegemist on haiglakasutuseks sertifitseeritud maskiga.
Soome arst sobitab kaitsemaski. Tegemist on haiglakasutuseks sertifitseeritud maskiga. Autor/allikas: Pasi Takkunen / Yle

Tehnilise järelevalve keskuse testides põrunud kaitsemaskid sobivad siiski hooldusteenuse osutamiseks.

Teisipäeval Soome saabunud esimene partii Hiina kaitsemaske ei vasta Euroopa Liidu haiglakasutuse standarditele.

"Eks see oli väike pettumus, kuid mitte väga suur, sest meile on ka mujalt Euroopast kandunud teave, et Kaug-Idast pärit isikukaitsevahendid ei pruugi olla päris see, mida oodati," märkis sotsiaal- ja tervishoiuministeeriumi kantsler Kirsi Varhila kolmapäeval pressikonverentsil.

Soome kriisivarukeskuse juhi Tomi Lounema sõnul võib uusi maske siiski kasutada hooldekodudes ja koduhoolduses. Need ei kaitse küll hooldajaid viiruse eest, kuid võivad kaitsta hooldatavaid olukorras, kus hooldustöötaja on enese teadmata viirusekandja.

Lounema ütles, et järgmisel nädalal on Soome oodata nelja lennukitäit Kaug-Idast tellitud kaitsemaske. Kuigi need pole pärit samalt tootjalt nagu teisipäeval saabunud, ei või tema sõnul ka nendes päris kindel olla.

"Isikukaitsevahendite turg on praegu palju kaootilisem võrreldes tavaolukorraga, kus partnerid on ette teada ning saadaval on rahvusvaheliselt tuntud kaubamärgid," märkis Lounema.

Samal ajal ollakse Soomes käivitamas kodumaist isikukaitsevahendite tootmist. Töö- ja majandusministeeriumi asekantsleri Petri Peltoneni sõnul võib kaitsemaskide tootmine alata juba kahe nädala pärast.

Isikukaitsevahendeid on Soomes nappima hakanud hoolimata sellest, et riigil on olemas rahvusvahelistki tähelepanu pälvinud kriisivarud. Kirsi Varhila märkis, et põhjus on prognoositust suurem kasutus.

"Suu- ja ninakaitsmeid kulub umbes pool miljonit päevas. Hingamiskaitsmeid kasutatakse iga päev 50 000," nentis Varhila.

Soome valitsus otsustas kolmapäeval eraldada 600 miljonit lisaeurot kaitsevahendite, meditsiiniseadmete ja ravimite hankimiseks.

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: