Postimees loobus valitsuselt eraldi ajakirjandusele raha küsimisest

Postimehe peatoimetaja Mart Raudsaar.
Postimehe peatoimetaja Mart Raudsaar. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Ajaleht Postimees ei ühine enam teiste väljaannete taotlustega saada riigilt raha ajakirjandusele eraldi, vaid kasutab ainult üldisi riiklikke meetmeid, teatas lehe peatoimetaja Mart Raudsaar.

Raudsaar kirjutas Postimehes, et senini on Eesti meediaettevõtted Eesti Meediaettevõtete Liidu (EML) taotluste alusel saanud kaudseid toetusmeetmeid: digitellimuste käibemaksu vähendamise ja lehtede kojukande toetamise maapiirkondades, mis on ajakirjandusliku sõltumatuse vaatevinklist suhteliselt süütud asjad.

"Kuid laual on jätkuvalt meedialiidu taotlus, et valitsus ostaks Eesti ajakirjandusväljaannetes iga kuu miljoni euro eest reklaame, ning nii aasta lõpuni, kokku kaheksa miljoni euro eest. Postimees ei soovi, et seetõttu satuks kahtluse alla meie ajakirjanduslik sõltumatus. Me ei taha seda raha," kirjutas Raudsaar.

ERR-i uudisteportaal kirjutas 15 aprillil, et meedialiit tegi peaministrile ja eriolukorra juhile Jüri Ratasele ettepaneku, et riik võiks korraldada vähemalt aasta lõpuni laiaulatuslikud sotsiaalkampaaniad kõikides erameedia kanalites mahuga üks miljon eurot kuus.

Teise ettepanekuna käidi välja, et Euroopa Komisjon võib lähiajal seadustada võimaluse ja lubada liikmesriikidel viia kõigi meediatoodete käibemaks 0 protsendini.

Veel varem esitas EML valitsusele ettepaneku, et riik kompenseeriks kuni juulikuu lõpuni ajakirjandusliku sisu tootmisega seotud töötajate palgakulud 40 protsendi ulatuses. Seda ettepanekut valitsus ei toetanud.

Suuremate erameediaväljaannete vahel on viimasel ajal olnud pingeid ja teravaid avalikke väljaütlemisi. Näiteks varem Postimees Gruppi (tollase nimega Eesti Meedia) juhtinud, kuid mullu jaanuaris samuti Margus Linnamäele kuuluva UP Investi juhatusse tööle siirdunud Sven Nuutmann jagas sotsiaalmeedias Raudsaare avaldust ja teatas, et Ekspress Grupi ja Äripäeva Kirjastuse pidev "sõltumatute ajakirjanike" ca seitse aastat kottimist on olnud alatu ja mage (seitse aastat tähistab Linnamäe Postimehe omanikuks tulekut - toim).

"Vanarahvas ütles targasti midagi sarnast, et varas kardab, et kõik ümberringi varastavad. See sõltumatuse ja sõltuvuse jutt Ekspress Grupi ja mõne marginaliseeruva majandusajalehe ajakirjanike sulest täpselt seda vanarahva ütlust ka kinnitab. Loodan, et terve mõistusega ajakirjanikud suudavad jääda ka edaspidi objektiivseteks ja "lojaalsed tööriistad" liiguvad abiks põllumajandusse," kirjutas Nuutmann.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: