Kaubanduskeskuse juht: inimesed ilmselt poodi tormama ei hakka

{{1588693020000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Kui kaubanduskeskustes asuvad kauplused võivad alates 11. maist uuesti lahti minna, siis inimesed tõenäoliselt kohe sinna tormi jooksma ei hakka, ütles kaubanduskeskuse Kaubamajakas juht Ivar Pinsel.

Alates teisipäevast on lubatud osaleda sõiduõppe koolitusel ja eksamil. Pühapäevast alates võib pidada jumalateenistusi ja viia läbi usulisi talitusi. Järgmisest esmaspäevast võib avada muuseumid ja näitusesaalid ja avatakse kaubanduskeskused. 15. maist taastub konktaktõpe koolides ja avatakse noortekeskuste uksed. 18. maist võib pidada avalikke koosolekuid. Samast päevast peaks riigis lõppema ka eriolukord, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Pärnu Kaubamajaka juht Ivar Pinsel teab enda majas ühte poodi, mis järgmisel esmaspäeval uksi enam ei ava. Et valitsus kaubanduskeskused avada lubab, on tema sõnul oodatud otsus, sest sellega kõrvaldatakse eriolukorras pikalt kestnud ebavõrdsus.

"Ehituspoed on meil olnud kogu aeg lahti ja eelistatud seisus on olnud teised kauplused, mis ei ole olnud keskuses. Selles mõttes me oleme olnud ebavõrdses olukorras ja ma arvan, et see ebavõrdne olukord lõppeb ära lihtsalt 11. mail," rääkis ta.

Pinsel lisas, et ei oska praegu veel kahjusid kokku lugeda, kuid selge on, et taastumine võtab ka kaupluste avanedes kaua aega. Ta ei oota, et rahvas avamise peale keskustele tormi jookseks.

"Kindlasti on teksapüksid mõnel juba läbi ja kevadised jalanõud vajavad vahetamist. Aga tullakse mõistlikult, ma arvan. Selles mõttes, et keegi ei torma siia hirmasti, et tal oleks kindlasti midagi vaja," ütles Pinsel.

Kauplustele lisaks võib keskustes avada ka seal asuvad toitlustusasutused. Siiski tuleb tagada desinfitseerimisvahendite olemasolu ja järgima peab nn 2+2 reeglit.

"Kaubanduskeskuste omanikud, suure tõenäosusega läbi turvaettevõtte, peavad seda järgima. Me näeme ju täna, et väga paljud kauplused, praktiliselt enamus kauplusi on pannud maha konkreetsed jooned, et inimesed kassajärjekorras järgiksid 2+2 reeglit," ütles peaminister Jüri Ratas.

Kui muuseumid ja näitusasutused avatakse piirangutega alates esmaspäevast ja kirikud pühapäevast, siis näiteks õppesõiduga võis juba teisipäevast algust teha. Autojuhte koolitava OÜ Autosõit juhatuse liige Indrek Madar ütles, et õppesõidu keelamine oli kaitsevahendite kasutamise võimalust arvestades liiga karm.

"Ei ole mõtet selles mõttes seal ajaloos enam sorkida, et läheme täna edasi ja katsume mõistlikult võtta seda, mida meile valitsus on täna lubanud, ja vastutustundlikult käituda, kasutades desoaineid, kasutades kindlasti maske," rääkis ta.

Ratas lisas, et otsused on tehtud praeguse info valguses ning olukorra muutudes ei ole välistatud ka otsuste ümbervaatamine.

Viru keskuse juht: eriolukorra lõpp ei tähenda keerulise aja lõppu

Tallinna Viru keskuse juhatuse esimees Gertti Kogermann ütles "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et keskuses on olnud suletud 95 müügikohta, mis tähendab, et nende kõigi käive on null.

Avatuks jäänud müügikohtade käive on tavaperioodiga võrreldes langenud 70 kuni 90 protsenti.

"See on olnud kõigi jaoks keeruline aeg ja ega eriolukorra lõppemisega keerulised ajad kindlasti veel ära ei lõpe. Tarbija kindlustunne on saanud kindlasti kannatada ja majandust tervikuna ja eriti kaubandust ootavad ees keerulisemad ajad," rääkis Kogermann.

Viru keskus on tema sõnul tulnud rentnikele üüri ja ka kõrvalkulude maksmisel vastu selleks, et enamik neist suudaksid uuesti uksed avada ja edasi tegutseda.

Keskus on taasavamiseks valmis - põrandatel on kleebised 2+2 reegli järgimiseks, samuti on keskus valmis palkama juurde turvamehi, kes tagaksid reeglite järgimist. Müüjate turvalisuseks on Kogermanni sõnul tagatud kaitseklaasid, kaitsevisiirid ja näomaskid.

 

Toimetaja: Merili Nael, Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: