Ohisalo: Soome Baltimaade vaba liikumise alaga veel ei liitu

Maria Ohisalo.
Maria Ohisalo. Autor/allikas: Yle/Silja Viitala

Soome paneb piiride avamise ajakava paika järgmise paari nädala jooksul ning tõenäoliselt saavad Eesti ja Rootsi suunal kehtima erinevad reeglid, ütles Soome siseminister Maria Ohisalo.

Eesti, Läti ja Leedu vahel on tänaseks vaba liikumine taastatud ning sellega oodatakse liituma ka Soomet, mis oleks eriti oluline Eesti majanduse jaoks.

Ohisalu sõnul teeb Soome valitsus piiride avamise graafiku kohta otsuseid järgmise kahe nädala jooksul. Senikaua kehtivad praegused piirangud, mille tähtaeg on 14. juuni, kirjutab Helsingin Sanomat.

Omavahel on seni piire avanud riigid, kus olukord nakatumisega on sarnane. Ohisalo sõnul võib see tähendada, et Eesti ja Rootsi suunal kehtestatakse piiridel erinevad piirangud, sest kui eestlased on nakkuse levikule suutnud piiri panna, siis Rootsi olukord nii hea ei ole.

Kas Balti nii-öelda vabatsooniga liitutakse, pole tänaseks veel otsustatud, ütles Ohisalo. Samas märkis ta, et esimesed turismikoridorid loob Soome Põhjamaade, Eesti ja teiste Balti riikidega.

Ohisalo sõnul ütlevad andmed, et Norra, Taani ja Island on suutnud olukorra stabiliseerida, kuid Rootsis on olukord murettekitavam. Seetõttu ei kaaluta praegu ka Põhjamaade vahelist vaba liikumise ala loomist.

Samas ei välistanud Ohisalo, et turismi soodustamise eesmärgil luuakse vaba koridor ka mõne konkreetse Euroopa riigiga, näiteks Kreekaga.

"Valitsuses ei ole veel selget seisukohta turismikoridoride kohta. Me pole arutanud selle üle, milline on olukord riikides," lausus Ohisalo, ning lisas, et ei soovi anda veel konkreetseid lubadusi.

Ohisalo sõnul tehakse välispiiride osas otsuseid hiljem ja arutelu selle üle on alles algamas.

Soome siseminister kinnitas ka, et jätkatakse 14-päevase iseseisva karantiini nõudmist välisriikidest saabujatelt. "Kui me liigume edasi järgmisesse faasi, siis kaalume teisi meetmeid. Praegu ei ole me karantiinist loobumas," märkis ta.

Ohisalo sõnul on Põhjamaade ministritel ühesugune arusaam, et piiranguid kaotatakse järk-järgult ja vastavalt epidemioloogilisele olukorrale.

Norra teatas reedel, et reisipiirangud jäävad kehtima kuni 20. augustini, seni saab riiki siseneda vaid vältimatul põhjusel. Kas ülejäänud Põhjamaade kodanikud saavad varem riiki reisima hakata, lubas Norra teatada juuni keskpaigaks.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: