Riigikogu kiitis heaks ERR-i nõukogu uued liikmed

{{1589877900000 | amCalendar}}
ERR
ERR Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Riigikogu kiitis heaks uued ERR-i nõukogu liikmed. Poolt hääletas 53 saadikut ja vastu 39. Hääletused ei osalenud kolm riigikogu liiget.

Riigikogu Reformierakonna fraktsiooni liige Andres Sutt küsis eelnõu ettekandjalt Aadu Mustalt (KE) Priit Hõbemäega seotud huvide konflikti kohta. "Kindlasti ei ole härra Hõbemäe puhul küsimust pädevuses ja tema ekspertteadmises, need on kõik ilusti olemas, aga samas ta jätkab oma tööd Kuku Raadios. Ta on küll öelnud, et ta selle töö eest tasu ei võta. Minu jaoks on küsimus, kas ilma rahata sellise töö tegemine teie silmis komisjonis arutades sisaldas huvide konflikti või mitte," küsis Sutt.

Aadu Must ütles, et ta teatas Hõbemäele, et Hõbemägi on deklareerinud, et tal huvide konflikti ei ole, ja seepale informeeris Must enda sõnul Hõbemäge ka sellest, et kui ilmneb tema ametisse astudes, et mõni vastuolu on olemas, siis ta taandatakse. "Aga mul puudus pädevus öelda, et tõmbame su juba praegu maha," vastas Must.

Riigikogu Sotsiaaldemokraatliku Erakonna liige Jevgeni Ossinovski küsis Mustalt kuivõrd eetiliseks ja seaduse mõttega kooskõlaliseks peab te seda, et Musta juhtimisel tehakse riigikogule praegu ettepanek nimetada rahvusringhäälingu nõukogu liikmeks inimene, kes on konkureeriva meediakontserni aktsionär, viidates samuti Priit Hõbemäele, kellele kuulub teisipeva õhtu seisuga 1000 Eesti Ekspressi aktsiat.

Musta sõnul on Hõbemägi kinnitanud, et ta ei ole konfliktis seadusega. "Seda tuleb tõepoolest kontrollida, selles ma olen nõus, aga nagu öeldakse, me ei ole juurdlusorgan ja seetõttu puudus pädevus hinnata kõiki meile teada mitte olevaid aspekte," vastas Must.

Sotsiaaldemokraat Heljo Pikhof küsis, kas Peeter Espak tagab oma liikmesusega ERR-inõukogu tasakaalustatuse. Nimelt kirjutab Pikhofi sõnul Espak oma motivatsioonikirjas, et ERR-i nõukogu peab olema poliitiliselt täna vähem kallutatud.

"Mul on tunne, et seda ohtu, et nüüd tuleb Espak ja kallutab rahvusringhäälingu nõukogu – oi, jumal hoidku! – kuhugi teisele poole, ei ole. /.../ See on selline kollektiivne organ, kus kujundatakse omad kokkulepped ja tehakse oma otsused. Neid ei tee üksi ei Espak, ei Trasberg, ei Valdo Randpere, vaid kõiges tuleb ikkagi jõuda mõistlike kokkulepeteni. Ja näib, et seni on see rahvusringhäälingul suhteliselt hästi õnnestunud," vastas Must.

Reformierakondlasest kultuurikomisjoni liikme Heidy Purga kirjeldas ERR nõukogu liikmete valimise protsessi kui viimase aja kõige halvemat näidet poliitikast, ühest kandidaatide valimisest, kasutades ära jõupositsiooni, isiklikke suhteid, käsi peseb kätt mentaliteeti, oma ustavate jüngrite upitamist poliitilist sõltumatust ja erialast ekspertiisi eeldavasse ametisse.

Riigikogu kultuurikomisjon valis 7. mail riigikogu suurele saalile kinnitamiseks kolm kandidaati ERR-i nõukogusse - Peeter Espaki, Priit Hõbemäe ja Viktor Trasbergi.

Riigikogu Isamaa fraktsioon asendas kultuurikomisjoni istungil komisjoni senise liikme Viktoria Ladõnskaja-Kubitsa Sven Sesteriga, kuna Ladõnskaja-Kubits polnud väidetavalt nõus toetama kandidaati, keda toetas Isamaa fraktsiooni enamus.

Ladõnskaja-Kubits ütles teisipäeval, et nagu sai kinnitatud ka mitmete poliitikute poolt, kaasaarvatud meedia vahendusel, leidis aset poliitiline kokkulepe asjatundjate valiku osas. "See tähendab seda, et konkurssi sisuliselt ei toimunud, konkursi asemel toimus poliitiline määramine ning ülejäänud eksperdid, konkursil osalejad, ükskõik kui head nad ei oleks, antud hetkel olid lihtsalt taustamängijad. Ma jätan kõrvale subjektiivsed hinnangud ekspertide osas, ma räägin objektiivsetest asjadest. Konkurssi pole toimunud ja see oli minu arvamus, mitte fraktsiooni arvamus, ma rõhutan seda," rääkis Ladõnskaja-Kubits.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: