Taani sai loa toetada puitu põletavaid elektrijaamu

Vaade Rootsist üle Öresundi väina Taani elektrijaamadele.
Vaade Rootsist üle Öresundi väina Taani elektrijaamadele. Autor/allikas: SCANPIX / Drago Prvulovic/ MalmoBild

Euroopa Komisjon kiitis heaks 550 miljoni euro suuruse riigiabi loa Taanile, mis plaanib toetada biomassi põletavaid elektrijaamu. Jaamad kasutavad ka Eestist eksporditavaid puidugraanuleid.

Euroopa Komisjon nõustus Taani valitsuse taotlusega toetada biomassi põletavaid elektrijaamu kuni 2029. aasta lõpuni 4,15 miljardi Taani krooniga. Riigiabiga kompenseeritakse elektrijaamadele hinnavahe, mis on puidumassi põletamisel ja söe põletamisel toodetava elektri hinnal. Lisatasu arvutatakse aastahindade baasil ning see ei saa olla suurem kui 0,11 Taani krooni (0,015 eurot) kWh kohta.

"Euroopa Komisjon hindas Taani taotlust 2014. aasta riigiabi suuniste alusel, mis on mõeldud keskkonnakaitse ja energiatootmise valdkonnale ning leidis, et skeem on vajalik selleks, et hoida ära jaamade üleminek fossiilkütuste kasutamisele," teatas Euroopa Komisjon oma pressiteates.

Samuti leidis Komisjon, et skeem aitab Taanil saavutada eesmärki jõuda 2030. aastaks 55 protsendi ulatuses taastuvatest energiallikatest elektri tootmiseni ja sihini loobuda samaks aastaks söe kasutamisest oma elektrijaamades.

Komisjoni hinnangul panustab Taani riigiabi skeem Euroopa Liidu energia- ja keskkonnaeesmärkidesse ja Euroopa roheleppe sihtide saavutamisse ilma konkurentsireegleid rikkumata.

Statistikaameti andmeil eksportis Eesti eelmisel aastal Taanisse puidugraanuleid 108 miljoni euro väärtuses, mis moodustas 45 protsenti 237 miljoni euro suurusest küttepuidu ekspordist.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: