Naised toetavad rohkem Keskerakonda ja sotse, mehed EKRE-t

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Eakate valijate seas toetatakse rohkem Keskerakonda. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Naiste seas on keskmisest enam Keskerakonna ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna toetajaid, samas kui mehed toetavad naistest sagedamini EKRE-t.

Turu-uuringute AS-i enam kui tuhande vastajaga küsitluse järgi toetavad Keskerakonda meestest 21 ja naistest 33 protsenti. Ka Sotsiaaldemokraatliku Erakonna toetajaskonnas on ülekaalus naisvalijad - meestest toetas sotse viis ja naistest üheksa protsenti.

Samas toetavad mehed naistest sagedamini EKRE-t - meestest 22 ja naistest üheksa protsenti. Ülejäänud erakondade toetus on meeste ja naiste seas võrdne.

Vanus

Noorimas vanuserühmas ehk 18-24-aastaste seas on võrdselt kõige populaarsemad Keskerakond (23 protsenti selles vanuses valijatest) ning Reformierakond (22 protsenti).

25-49-aastaste seas on kõige enam Reformierakonna toetajaid (36 protsenti), 50-aastaste ja eakamate seas aga Keskerakonna toetajaid (34 protsenti).

Rahvus

Eestlastest vastajate seas on jätkuvalt toetuselt esikohal Reformierakond (34 protsenti), kellele järgnevad pea võrdse toetusega Keskerakond (19 protsenti) ja EKRE (18 protsenti).

Muust rahvusest valijate seas on jätkuvalt kõrgeim Keskerakonna toetus (61 protsenti). Reformierakonda toetab 11, Eesti 200 seitse protsenti muust rahvusest valijatest.

Haridus

Kõrgharidusega vastajad toetavad kõige sagedamini Reformierakonda (33 protsenti). Kutse-, kesk- või kesk-eriharidusega inimeste seas on võrdselt kõige populaarsemad nii Reformierakond (29 protsenti) kui ka Keskerakond (30 protsenti). Alg- või põhiharidusega inimeste seas on populaarsemad Keskerakond (28 protsenti) ja EKRE (28 protsenti).

Regioon

Keskerakond on jätkuvalt populaarseim erakond Ida-Virumaal (toetus selles regioonis 45 protsenti). Tallinnas on toetus Keskerakonnale samaväärne Reformierakonna toetusega (Keskerakonda toetab 33 ja Reformierakonda 31 protsenti pealinlastest).

Reformierakond on populaarseim erakond Põhja-Eestis (39 protsenti) ning Kesk-Eestis (32 protsenti). Lääne-Eestis jagab Reformierakond juhtpositsiooni EKRE-ga (Reformierakonda toetab 28 protsenti ja EKRE-t 31 protsenti) ning Lõuna-Eestis nii EKRE kui Keskerakonnaga.

Linn/maa

Keskerakonna toetus on linnades pisut kõrgem kui maal: linnaelanikest toetab Keskerakonda 30 ja maaelanikest 22 protsenti. EKRE ja Isamaa toetus seevastu on kõrgem just maa-asulates: EKRE-t toetab linnaelanikest 13 ja maaelanikest 19 protsenti, Isamaad aga linnaelanikest neli ja maaelanikest kaheksa protsenti. Ülejäänud erakondade toetus maal ja linnas oluliselt ei erine.

Sissetulek

Reformierakonna toetus on jätkuvalt kõrgeim suurima sissetulekuga elanikkonnarühmas. Keskerakonna ja EKRE toetus aga madalaima sissetulekuga inimeste seas.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: