Keskerakonna toetus kerkis valimiste järgse aja kõrgeimale, EKRE-l langes madalaimale tasemele

Erakondade reitingud maikuus.
Erakondade reitingud maikuus. Autor/allikas: (ERR)

Keskerakonna toetus kasvas maikuus viimaste valimiste järgse aja kõrgeimale tasemele, kuid EKRE-l langes see sama perioodi madalaimale tasemele, selgus ERR-i tellitud Turu-uuringute AS-i üle-eestilisest küsitlusest.

Kõige populaarseim erakond on endiselt Reformierakond, keda toetas maikuus 30 protsenti valimisõiguslikest kodanikest, aprillis oli Reformierakonna toetus 27 protsenti.

Kaugele maha ei jää Keskerakond, keda toetas mais 27 protsenti. Aprillis oli peaministripartei toetus 24 protsenti. Keskerakonna maikuine toetus oli erakonna parim tulemus alates viimastest riigikogu valimistest (valimistel saadi 23 protsenti toetust).

Populaarsuselt kolmandal kohal mais oli EKRE 15 protsendi suuruse toetusega. Aprillis oli EKRE toetus olnud 17 protsenti ja märtsis 20 protsenti. 15 protsenti toetust on Turu-uuringute küsitluses EKRE madalaim näitaja alates mullu märtsis toimunud valimistest (valimistel saadi ligi 18 protsenti toetust).

Eesti 200, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ja Isamaa toetus oli üsna võrdne - vastavalt kaheksa, seitse ja kuus protsenti. Sealjuures on parlamendiväline erakond Eesti 200 kaotanud neist kuuga enim toetajaid - aprillis oli Eesti 200 toetus 11 ja märtsis 12 protsenti.

Valimiskünnist ei ületa Eestimaa Rohelised kahe ja Elurikkuse Erakond ühe protsendi suuruse toetusega. Vabaerakonna toetus jäi aprillis alla protsendi.

Kokku toetas maikuus koalitsioonierakondi 48 ja opositsioonierakondi 37 protsenti valimiseelistust omavatest kodanikest. Parlamendiväliste erakondade toetus oli kokku 13 protsenti.

Trendid alates valimistest

Võttes aluseks erakondade toetused alates 2019 märtsis toimunud riigikogu valimistest, hakkas esmalt kasvama Reformierakonna ja kahanema Keskerakonna toetus. Sügistalvel pöördus see tendents vastupidiseks. Käesoleva aasta esimestel kuudel oli Reformierakonna ja Keskerakonna toetus praktiliselt võrdne, kuid märtsis saavutas Reformierakond taas väikse edumaa, mis on jäänud püsima ka aprillis ning mais.

Võrreldes riigikogu valimistega on kahanenud toetus Isamaale (12 protsendilt kuuele) ning pisut ka Sotsiaaldemokraatlikule Erakonnale (kümnelt seitsmele). Valitsusvälise Eesti200 toetusreiting on alates valimistest oluliselt kasvanud: peale valimisi oli Eesti 200 toetus neli protsenti, kuid käesoleva aasta märtsiks saavutas toetus rekordilise, 12 protsendi taseme. Mais aga langes Eesti 200 toetus kaheksale protsendile.

EKRE ja parlamendiväliste erakondade toetus (v.a Eesti 200) pole riigikogu valimiste järgsel ajal selgesuunaliselt muutunud.

Turu-uuringute AS viis 7. kuni 15. maini läbi üle-eestilise 1004 vastajaga küsitluse. Koroonaviiruse puhangu tõttu aprillis ja mais silmast-silma andmekogumist läbi ei viidud. Mais koguti 70 protsenti küsitlusankeetidest veebis ning 30 protsenti telefoniküsitlusega. Veebiküsitlusele vastas 706 ja telefoniküsitlusele 298 inimest.

Kell 11 kommenteerivad ERR.ee veebisaates värskeid reitingunumbreid sotsioloog Tõnis Stamberg ning ajakirjanikud Toomas Sildam ja Urmet Kook.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: