Bussiga saab taas Lätti ja Leetu, kuid sealsete nõuetega peab arvestama

Foto: Priit Mürk/ERR

Tänasest saab taas liinibussiga piiri taha sõita. Lux Express taastas liinireisid Balti riikides, Ecolines alustab Riia liinil opereerimist nädala pärast. Reisijatel tuleb arvestada, et Lätis ja Leedus on ühistranspordis kohustuslik katta nägu maskiga või mõnel muul viisil.

Lux Expressi Riia bussi ümber oli reede keskpäeval kõvasti sagimist, kuid lausa 90-protsendise täituvusega oli varahommikune reis. Piletisüsteemis võib siiski näha, et inimesed otsivad hajutamise võimalust. Kui mõnel väljumisel kisub tihedaks, valitakse pigem mõni järgmine. Niinimetatud dünaamiline hinnastamine pakub odavaima võimalusena Riiga üheksa euro eest.

"Lisaks oleme sisse viinud inimesele, kes soovivad rohkem distantsi, lisaistme ostmise võimaluse: inimesel, kes soovib, et tema istme kõrval kedagi ei oleks, on võimalik 50-protsendise hinnaalandusega osta lisapilet," ütles Lux Expressi rahvusvahelise äri juht Rait Remmel.

Esialgu on käigus kolm liini üheteistkümnest, ja pooles mahus. Lux Express on vähendanud kõigi juhtide palka ja samas püüdnud vältida suuremahulisi koondamisi. Töökoormust jaotatakse võrdselt kuni suve lõpuni, et võimalikult palju juhte tööl hoida ja siis järk-järgult koormust taastada.

Remmeli sõnul oodatakse kriisieelsete mahtude taastumist aasta-pooleteise jooksul. "Kui me räägime Baltikumist ja Eesti siseriiklikust liiklusest. Kolmandad riigid – Venemaa, Valgevene – sinna võib aega minna isegi kauem," täiendas Remmel.

Balti riikides on nõuded pisut erinevad. Näiteks Eestis ja Lätis piisab sellest, kui bussi on esimene rida jäetud reisijatest vabaks. Leedus tuleb reisijad paigutada malelaua põhimõttel.

Balti riigid on kokku leppinud ühises tahtes, kuid praktilised asjaolud vajavad veel paikaloksutamist ja selleks on ka kõrgete ametnike töögrupp.

"Lätlased on leidnud, et liinibussis tuleb kanda maski või vähemalt suu peab kaetud olema, Leedus peab see olema avalikes siseruumides. Eestis ei pea maski kandma. Need on kõik siseriiklikud otsused, mida iga riik on ise teinud," selgitas välisministeeriumi asekantsler Märt Volmer.

Volmeri sõnul arutatakse piirangute teemadel kolme Balti riigi vahel, aga otseselt neid ei kooskõlastata. "Aga ma usun, et see ühtlustamine toimub elu survel tahes tahtmata varem või hiljem," märkis Volmer.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: