Poola presidendi kindel valimisvõit on kahtluse alla sattunud

Rafal Trzaskowski.
Rafal Trzaskowski. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

Poola presidendi Andrzej Duda kindlana näinud võit eelseisvatel valimistel on kahtluse alla sattunud, värsked arvamusuuringud näitavad parempoolset valitsust ähvardavat poliitilist šokki.

Kui aprillikuised küsitlused tõotasid Dudale enam kui 50 protsendi valijate poolehoidu, mis taganuks talle turvalise võidu juba esimeses valimisvoorus, siis kahes sel nädalal avaldatud uuringus kõikus tema toetus 35 ja 39 protsendi vahel.

Muutus tuli pärast seda, kui suurim opositsioonierakond, liberaalne Kodanikeplatvorm oma kandidaadi välja vahetas, nimetades selleks Varssavi linnapea Rafal Trzaskowski.

Trzaskowski sööstis arvamusuuringutes kohe teisele kohale, mis muudab tõenäoliseks tasavägise teise vooru duelli Dudaga, keda toetab valitsev parempoolne partei Seadus ja Õigus (PiS).

Algselt 10. maile kavandatud valimised lükati viimasel minutil edasi, sest valitsus ja opositsiooniparteid ei suutnud kokku leppida, kuidas koroonapandeemia ajal valimisprotsessiga edasi liikuda.

Parlamendil oli sel nädalal endiselt raskusi ummikseisu ületamisega, kuid PiS-i ja opositsiooni ametnikud kinnitasid eraldi avaldustes, et hääletus võib toimuda 28. juunil. Duda viieaastane ametiaeg lõpeb 6. augustil.

Duda populaarsus kukkus 18.-19. mail läbi viidud sõltumatu uuringufirma PBS küsitluse kohaselt 35 protsendile. Tulemused avaldas laupäeval liberalne päevaleht Gazeta Wyborcza.

Samadel päevadel korraldatud ja neljapäeval avaldatud Kantari uuring näitas Duda toetuseks 39 protsenti.

Trzaskowskit toetas nende küsitluste kohaselt vastavalt 21 ja 18 protsenti ja sõltumatut tsentristi Szymon Holowniat 19 ja 15 protsenti valijaist.

Peamisi kandidaate on kokku kuus.

Opositsioon tõrjus PiS-i varasema katse korraldada 10. mail valimised posti teel, rõhutades, et põhiseadus näeb ette, et hääletusreegleid saab muuta vähemalt kuus kuud enne valimispäeva.

Nad väidavad ka, et viis, kuidas PiS-i mõjukas liider Jaroslaw Kaczynski 10. mai kuupäeva poliitilise deklaratsiooniga edasi lükkas, on ebaseaduslik.

Põhiseaduseksperdid ütlevad, et valitsus võib valimised edasi lükata vaid eri- või katastroofiolukorra väljakuulutamisel, seda aga on PiS-i administratsioon keeldunud tegemast.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: