Hongkongis toimusid taas kokkupõrked meeleavaldajate ja politsei vahel

{{1590305760000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/EPA/Jerome Favre

Hongkongis kogunesid pühapäeval sajad meeleavaldajad, et protestida Hiina julgeolekuseaduse ettepaneku vastu, milles nähakse sammu vabaduste piiramiseks. Politsei ründas meeleavaldajaid pisargaasiga.

Protestijad kogunesid Causeway Bay avenüül ning hüüdsid demokraatiameelseid lööklauseid. Meeleavaldajate vastu oli saadetud märulipolitsei, kes andis neile korralduse laiali minna, vahendas BNS.

Politsei kasutas protestijate vastu Wan Chai linnaosa ja Causeway Bay vahel pisargaasi, teatas uudisteagentuur AFP. 

Reutersi teatel korraldas politsei Causeway Bayle suundujate seas läbiotsimisi ja hoiatas inimesi, et rohkem kui kaheksa inimesega kogunemisi ei tohi korraldada.

Politsei kasutas rahva laialiajamiseks pisargaasi ja pipragaasiga spreisid, kaootilised stseenid meenutasid mulluseid keskvalitsuse vastaseid meeleavaldusi, vahendas Reuters.

Pühapäevane meeleavaldus oli esimene pärast neljapäeva, mil Hiina keskvalitsus teatas uuest julgeolekuseadusest. Eelnõu on ärevusse ajanud ka välisinvestorid.

Hongkongi viimase Briti kuberneri sõnul on Hiina Hongkongi reetnud

Hiina on reetnud poolautonoomse Hongkongi, tugevdades oma haaret, kuigi lubas tagada selle elanikele vabadused, ütles viimane Briti Hongkongi kuberner.

"Me näeme praegu uut Hiina diktatuuri," ütles Chris Patten intervjuus väljaandele The Times of London. "Ma arvan, et Hiina reetis Hongkongi inimesed ja tõestas taas, et teda ei saa usaldada."

Briti valitsus "peaks väljendama selgelt, et me näeme praegu ühisdeklaratsiooni täielikku reetmist", ütles Patten, viidates dokumendile, mille alusel andis Suurbritannia Hongkongi Hiinale 1997. aastal üle "üks riik, kaks süsteemi" raamistiku alusel.

Kokkulepe tagab Hongkongile oma õigussüsteemi ja Lääneriikidele sarnased vabadused kuni 2047. aastani. Paljud kardavad aga nende vabaduste kadumist pärast eelmisel aastal korraldatud massimeeleavaldusi, mille hiinameelsed võimud alla surusid.

Eelmisel nädalal kritiseerisid Hongkongi demokraatiameelsed rahvaesindajad Hiina kavatsust jõustada territooriumil julgeolekuseadust, mida arutatakse reedel alanud Hiina rahvakongressil. Seadus keelab mässule õhutamist ja Hiina keskvõimu õõnestamist.

USA välisminister Mike Pompeo ütles, et tegemist "hingekellaga suurele autonoomiale", mida Peking Hongkongile on lubanud.

"Hiina petab, üritab asju enda kasuks väänata ja kui sa sellele osutad, siis nende "hundisõdalastest" diplomaadid üritavad kiusata ja survestada sind, kuni sa järele annad," ütles Patten. "See peab lõppema, muidu maailm on oluliselt vähem ohutu ja liberaalne demokraatia lüüakse kõikuma üle ilma."

Suurbritannia peab tegema rohkem Hongkongi kaitsmise nimel Hiina eest, ütles endine ametnik.

"Suurbritannial on moraalne, majanduslik ja juriidiline kohustus Hongkongi eest seista," ütles ta. "Tõeline oht on selles, et me jääme täiesti tegevusetuks. Meil on kohustused, sest me allkirjastasime leppe... Kui meil pole mingeid kohustusi Hongkongi inimeste ees ja nende eluviisi ees, kelle ees meil vastutus on?"

Hiina on kritiseerinud varem Patteni kommentaare. Eelmisel nädalal teatas Hiina välisministeerium, et Hongkong on Hiina siseküsimus ning et mitte ühelgi riigil pole õigust sellesse sekkuda.

Peking: Hongkongi seadus tuleb võimalikult kiiresti vastu võtta

Hiina rahvakongressil esitatud Hongkongi julgeolekuseadus tuleb võtta vastu "ilma vähimagi viivituseta", ütles pühapäeval Hiina välisminister.

Kõnealuse seadusega saab jõustada riigireetmise, õõnestamise ja mässu keelud Hongkongi suhtes, kus mullu toimusid massimeeleavaldused Hiina võimu suurenemise vastu.

Seadus on "väga vajalik" pärast meeleavaldusi poolautonoomses Hongkongis, mis "tõsiselt ohustasid Hiina riiklikku julgeolekut", ütles minister.

"See on väga vajalik, et Hongkongi riikliku julgeoleku süsteem ja jõustamismehhanism luuakse ilma vähimagi viivituseta," ütles Wang Yi.

Ta ütles rahvakongressi pressikonverentsil: "Vägivaldsed ja terroristlikud tegevused eskaleeruvad, (ja) välisjõud on sügavalt ja ebaseaduslikult sekkunud Hongkongi asjadesse."

Hongkongi Pekingi-meelne liider Carrie Lam ütles reedel avalduses samuti, et riikliku julgeoleku kaitsmine on vajalik, samuti "vägivaldsete poliitiliste elementide karistamine".

Hiina poolautonoomses linnas Hongkongis kasutas politsei pühapäeval pisargaasi meeleavaldajate vastu, kes olid tulnud tänavatele ilma loata uue seaduse vastu protestima.

Hiina rahvakongressi täitevkomitee aseesimees Wang Chen hoiatas reedel, et demokraatiameelse liikumise ohjeldamiseks on vaja "võimsaid meetmeid".

Toimetaja: Marko Tooming

Allikas: Reuters, AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: