Peking hoiatas Londonit Hongkongi asjadesse sekkumise eest

Foto: SCANPIX / REUTERS / TYRONE SIU

Hiina võimud hoiatasid kolmapäeval Ühendkuningriiki sekkumise eest Hongkongi asjadesse ning märkisid, et selline käitumine annab "kindlasti tagasilöögi". Briti peaminister teatas, et on vajadusel valmis riiki lubama kolm miljonit Hongkongist võimalikku lahkujat.

London kritiseeris vastuolulist julgeolekuseadust, mille Hiina plaanib lähiajal kehtestada Briti endisele asumaale Hongkongile. Hongkonglased kardavad, et seadus annab surmahoobi nende autonoomiale, mis oli üks Hongkongi brittidelt Pekingile üleandmise tingimusi.

Suurbritannia ja USA on vihastanud Pekingit kriitikaga kavandatava julgeolekuseaduse aadressil, mis kritiseerijate sõnul teeb lõpu Hiina erihalduspiirkonna niigi piiratud vabadustele.

Hongkongis olid eelmisel aastal mitu kuud väldanud ja sageli vägivaldseks kiskunud meeleavaldused demokraatia eest.

Nüüd on Hiina viinud 7,5 miljoni elanikuga Hongkongi aga ärevusse kavaga kehtestada poolautonoomses finantskeskuses julgeolekuseadus, mida Pekingi sõnul on vaja võitluseks "terrorismi ja separatismiga".

Hongkonglased kardavad, et see annab surmahoobi nende autonoomiale.

Sammu toetab Hongkongi liider Carrie Lam, kes saabus kolmapäeval hommikul Pekingisse, et arutada uut seadust keskvalitsuse ametnikega. Analüütikute sõnul on Hiinal kavas jõustada seadus juba juunis või hiljemalt augusti lõpuks.

Aastal 1997 jõustunud Hiina ja Suurbritannia vahel sõlmitud leppe kohaselt pidi Hongkong saama endale järgnevaks 50 aastaks märkimisväärse autonoomia Pekingi kommunistlikust valitsusest. Autonoomia alla käisid sõnavabaduse kaitse ning omavalitsemine reeglite alusel, mida Hiina võimud on nimetanud "üks riik, kaks süsteemi" poliitikaks.

Briti peaminister Boris Johnson kinnitas aga kolmapäeval, et London ei hülga hongkonglasi, kes kardavad Pekingi kontrolli rahvusvahelise ärikeskuse üle.

London valmis vastu võtma 3 miljonit hongkonglast

Johnson kirjutas Hongkongi ajalehes South China Morning Post, et Suurbritannia on valmis võtma vastu Hongkongi elanikke, kes soovivad julgeolekuseaduse jõustumisel Ühendkuningriiki tulla.

Johnsoni sõnul piirab Hiina kavandatav uus julgeolekuseadus Hongkongi vabadusi ja on vastuolus kohustustega, millele Peking kirjutas alla 1997. aastal endist Briti kolooniat taas Hiina koosseisu võttes.

"Paljud Hongkongi inimesed kardavad, et nende eluviis - mille Hiina lubas säilitada - on ohus," kirjutas Johnson. "Kui Hiina õigustab nende kartusi, ei saa Suurbritannia puhta südametunnistusega lihtsalt õlgu kehitada ja minema kõndida."

Umbes 350 000 Hongkongi kodanikul on koloniaalajast pärinev Briti ülemeremaade (BNO) pass, ja 2,5 miljonil on õigus seda taotleda, ütleb Johnson oma artiklis.

Hongkongi DHL-i büroodes on tekkinud pikad järjekorrad inimestest, kes kiirustavad BNO passi taotlema või pikendama.

Johnson ütles, et kui Hiina võtab uue julgeolekuseaduse vastu, lubab Suurbritannia BNO passi omanikel jääda 12 kuuks riiki ning soovi korral kohalviibimist pikendada. Neile antakse õigus Suurbritannis töötada ja pikemas plaanis on neil võimalik saada Briti kodakondsus.

"See tähendaks üht Briti ajaloo suuremat muutust viisasüsteemis," kirjutas peaminister. "Ma loodan, et asi ei lähe nii kaugele."

Praegu on BNO passi omanikul õigus viibida Suurbritannias kuni kuus kuud.

Välisminister Dominic Raab ärritas aga Pekingit soovitusega eelmisel nädalal Hiina parlamendis heaks kiidetud ja peatselt jõustada kavatsetava julgeolekuseaduse plaanist loobuda.

Raab ütles teisipäeval parlamendis, et pöördus ka Austraalia, Uus-Meremaa, USA ja Kanada poole, et töötada välja ühine plaan juhuks, kui julgeolekuseadus vallandab riigist pageda soovivate hongkonglaste tulva.

Peking soovitab Londonil tagasi tõmmata

"Soovitame Ühendkuningriigil astuda servalt samm tagasi, hüljata oma külma sõja mentaliteet ja koloniaalajastu mõtteviis ning tunnustada ja austada tõsiasja, et Hongkong on tulnud tagasi" Hiina rüppe, ütles Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Zhao Lijian korralisel pressikonverentsil ajakirjanikele.

Zhao lisas, et London peab lõpetama otsekohe sekkumise Hongkongi asjadesse ja Hiina siseasjadesse, vastasel korral on kindlasti oodata tagasilööki.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: