Austraalia muudab oluliselt oma suhteid Hongkongiga

Austraalia peatas neljapäeval väljaandmiskokkuleppe Hongkongiga vastuseks Hiina uue julgeolekuseaduse kehtima hakkamisele selles poolautonoomses piirkonnas ning teatas ka meetmetest, millega meelitada Hongkongi elanikke ja sealseid ettevõtteid enda juurde kolima.

Peaministri Scott Morrisoni sõnul langetati selline otsus, kuna julgeolekuseadus tähendab "fundamentaalset olukorra muutust" Hongkongis.

Austraalia valitsus otsustas ka pikendada riigis elava umbes 10 000 hongkonglase viisasid viie aasta võrra.

Morrison ütles, et praegu Austraalias tudengi- või ajutise tööviisaga viibivatele hongkonglastele võidakse pakkuda ka võimalust saada alaline elamisluba.

Varem neljapäeval hoiatas Austraalia oma Hongkongis elavaid kodanikke, keda on umbes 100 000, et neid võib seal kehtestatud uue julgeolekuseaduse tõttu ähvardada kinnivõtmise ja kohtumõistmiseks Mandri-Hiinasse saatmise oht.

Austraalia välisministeerium kutsus austraallasi "vaatama uuesti üle vajadus jääda Hongkongi", kui neil on mure sealsete uute seaduste pärast.

Austraalia hoiatas teisipäeval oma kodanikke, et neid võib Hiinasse reisimisel oodata "meelevaldne kinnipidamine", kuivõrd riik on väidetavate julgeolekurikkumiste eest vangistanud ka teisi välismaalasi.

Austraalia on juba varem soovitanud oma kodanikel rahvusvahelist reisimist koroonaviiruse pandeemia tõttu vältida ning uues soovituses Hiina üldist ohutaset ei tõstetud.

"Ametivõimud on pidanud kinni välismaalasi, sest nad "ohustavad riiklikku julgeolekut". Ka austraallastele võib meelevaldse kinnipidamise oht olla," öeldi hoiatuses.

Pinged Hiina ja Austraalia suhetes on viimastel kuudel kasvanud. Eriti on Pekingit häirinud Canberra üleskutse korraldada rahvusvaheline juurdlus koroonaviiruse päritolu ja Hiina rolli kohta pandeemia arengus.

Austraalia kutsub Hongkongi talente enda juurde

Samas teatas Austraalia ka meetmetest, mille abil Hongkongi rahulolematuid elanikke koos oma ettevõtetega enda juurde meelitada.

"Hongkongi kodanikud võivad otsida võimalusi mujale kolimiseks, et võõrsil uut elu alustada, võttes kaasa oma oskused ja oma ettevõtted," ütles peaminister Morrison.

Austraalia immigratsioonivõimud teatasid, et Hongkongist laekuvaid taotlusi hakatakse käsitleme prioriteetsetena. "Hongkongis on nii palju talente. Seal on suurepärased ettevõtted ja me teame, et paljud inimesed vaatavad väljapoole, kuna nad nad tahavad elada vabal maal, demokraatlikus riigis," ütles Austraalia immigratsiooniminister Alan Tudge.

Austraalia kutsus ka rahvusvahelisi finantseenuste, konsultatsiooni- ja meediaettevõtteid, mille regionaalsed peakorterid on seni paiknenud Hongkongis, ümber asuma.

"Kui on ettevõtteid, mis soovivad Austraaliasse kolida, luua töökohti, tuua kaasa investeeringuid, pakkuda Austraaliale uusi võimalusi, siis me oleme väga aktiivsed, et neid julgustada," lubas Morrison.

Hongkongis kehtestatud uute meetmete üle avaldas muret ka Uus-Meremaa, mis teatas, et vaatab üle sellega sõlmitud väljaandmiskokkuleppe, strateegiliste kaupade kontrolli meetmed ning reisisoovitused. "Uus-Meremaa on sügavalt mures selle seaduse jõustamise pärast Hongkongis. Jätkame julgeolekuseaduse mõju jälgimist Hongkongi elanikele, kellega meil on tihedad sidemed," ütles välisminister Winston Peters.

Austraalia välisminister Marise Payne teatas, et niinimetatud Viie silma (Five Eyes) julgeolekualliansi riikide (USA, Ühendkuningriik, Kanada, Austraalia, Uus-Meremaa) välisministrid pidasid Hongkongi olukorra üle telefonikonverentsi.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AFP-BNS, Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: