Hooldekodud otsustavad ise külastuspiirangu pikendamise üle pärast 1. juunit ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Hooldekodude külastuskeeld lõpeb 1. juunist, kuid hooldekodud saavad ise otsustada, kas pikendavad seejärel külastuspiiranguid või mitte. Külastajatele võib see tähendada, et külastusaeg tuleb registreerida ja majja sisse lubatakse vaid lamajate juurde.

Eriolukord on hooldekodudele mõjunud hästi - iga-aastased nakkushaigused ja kõhuhädad on tänavu ära jäänud. Nii ütlesid kodude juhatajad "Aktuaalsele kaamerale".

"Selle kolme kuuga on enneolematult vähe surnuid olnud, samuti jäi täielikult ära sellekevadine gripihooaeg. Meie kuues kodus ei ole ühtegi kõhuhaigust," rääkis Lõuna-Eesti hooldekeskuse nõukogu esimees Vambola Sipelgas.

Järgmisest nädalast ootavad hooldekodude asukad taas külastajaid. "Öeldi, avatakse 1. juunil. Ma küsisin üle, millal avatake. Kui hooldaja tuli ilma maskita, ma küsisin, miks ilma. Nad ütlesid - kõik, nüüd on avatud. Ma hüüdsin rõõmust "hurraa!". Selline vabaduse tunne oli," ütles Koeru hooldekeskuse asukas Irina Liekstes.

1. juunist enam külastuskeeldu ei ole, kuid hooldekodude külastusreeglid võivad üksteisest erineda. Mitmed hooldekodud ei luba külastajaid siseruumidesse, erandid kehtivad lamajate külastajatele. Iga külastaja peab terviseameti tervisedeklaratsiooni täitma.

"Me palume eelnevalt registreerida külastused, et me saaks planeerida, et ei oleks korraga palju külastajaid ühes toas elavatel inimestel," selgitas Koeru hooldekeskuse juhatuse liige Terje Teder.

"Võimalusel me pikendaksime seda täielikku karantiini kahe nädala võrra. Ja samas on otsustatud terve meetmete kogum, kuidas külastusi lubada," ütles Vambola Sipelgas.

"Lähedased peavad täitma tervisedeklaratsiooni, siis registreerima ennast. Õues saavad nad viibida tund aega ja toas 30 minutit," rääkis Tabasalu Pihlakodu juhataja Kadri-Ann Tivas.

See on ka loogiline - külastuskeeldu 1. juunist enam ei ole, kuid vastutaja on iga hooldekodu juht. Seega on tema ka otsustaja.

"Siis on asutuse juht see, kes vastutab enda asutuse toimimise ja toimepidevuse eest. Siis tema teeb otsuse ka selle eest, kui seal on nakkusoht, et külastusi mingiks perioodiks piirata," ütles terviseameti sotsiaalteenuste poliitika juht Triin Raag.

Uute klientide vastuvõtt toimub samuti erinevalt. Üldiselt sõltub see sellest, kas kodus on ruumi uue kliendi paigutamiseks kaheks nädalaks karantiini. Peamine kriisiõppetund hooldekodudele on see, et mida varem suleti uksed ja kui töötajad ei käinud tööl mujal - näiteks haiglates -, seda vähem oli nakatunuid.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: