Uue eelnõuga lubatakse töötutel ajutiselt tööd teha ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Edaspidi saab töötuks olemise ajal ajutiselt tööd teha – nii sätestab neljapäeval valitsuse heakskiidu saanud eelnõu. See näeb ette ka töötuskindlustushüvitise ja töötutoetuse suurendamist.

Uudsena lubatakse töötutel teha ajutist tööd ehk niinimetatud tööampse. Eelnõu lubaks nii töötada kuni viis päeva kuus ja seda kõige rohkem 12 kuul kahe aasta jooksul. Selliste tööampsude eest saadav tasu võib ühes kuus olla kuni 40 protsenti eelmise aasta kuutöötasu alammäärast ehk oleks sel aastal 216 eurot.

Sotsiaalminister Tanel Kiige sõnul ei teki nii olukorda, kus inimene teenib töötuna rohkem, kui ta võib-olla teeniks täiskoormusega samas kohas töötades.

Augustist on plaanis tõsta töötukindlustushüvitist esimesel sajal töötuse päeval senise 50 protsendi asemel 60 protsendini töö kaotanu eelmisest sissetulekust. Selle hüvitise saamine muutub varasemast paindlikumaks.

"See annab võimaluse inimesele, kes on saanud näiteks hüvitise aastaks ajaks, teha vahepeal kolm-neli kuud tööd ilma selleta, et tema hüvitise staaž katkeks," märkis Kiik.

Uuest aastast tõuseks töötutoetus ja hakkaks senise 35 protsendi asemel olema 50 protsenti selle aasta töötasu alammäärast ja oleks 292 eurot.

Riigikogu opositsiooni kuuluvad sotsiaaldemokraadid leiavad, et valitsus peaks töötutoetust varem tõstma.

"Need meetmed, mille jaoks on inimesed oma kindlustusraha kogunud, kavatsetakse augustis jõustada, aga see koht, kus riik peaks appi tulema, seda kavatsetakse jaanuarist jõustada. Aga me teame, et sügisel võib olla kuni 100 000 töötut," lausus SDE aseesimees Lauri Läänemets.

Kiige sõnul on töötutoetus fikseeritud riigieelarves ehk kui tahetakse muuta töötuskindlustushüvitist, siis saab seda teha ka eelarveaasta keskel. "Töötutoetuse tõstmine eeldab ka riigieelarve uuesti avamist," ütles sotsiaalminister.

Kiige sõnul tähendaks töötutoetuse tõstmine praeguse töötuse määra puhul tuleva aasta riigieelarvele aastast lisavajadust suurusjärgus 10 miljonit eurot.

Valitsuse ideaalplaan on, et muudatused võetaks riigikogus vastu enne jaanipäeva.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: