G7 riigid tõrjuvad Trumpi soovi kutsuda Venemaa ühenduse tippkohtumisele

USA president Donald Trump.
USA president Donald Trump. Autor/allikas: SCANPIX / EIBNER/EXPA/Johann Groder

USA presidendi Donald Trumpi soov kutsuda G7 riikide tippkohtumisele ka Venemaa president Vladimir Putin, on pälvinud teiste liidrite vastuseisu.

Trump teatas laupäeval, et soovib USA, Jaapani, Ühendkuningriigi, Prantsusmaa, Itaalia, Saksamaa ja Kanada liidrite juuni lõppu kavandatud kohtumisele, mille võõrustaja ta on, kutsuda ka Venemaa, India, Austraalia ja Lõuna-Korea. Trump leidis, et G7 võiks nende riikide arvel laieneda, edastas Politico. "Ma ei tunne, et G7 esindaks korralikult seda, mis praegu maailmas toimub," ütles Trump.

Venemaa oli juba kunagi maailma juhtuivate tööstusriikide kohtumistele kutsutud, kuid 2014. aastal, pärast Krimmi annekteerimist, otsustasid G7 riigid Venemaa grupist välja arvata. Moskva tagasikutsumine nõuaks grupi liikmete ühehäälset otsust.

Briti peaminister Boris Johnson, keda üldiselt peetakse Trumpi liitlaseks, lasi aga oma pressiesindajal esmaspäeval öelda, et Johnson paneks veto Venemaa tagasikutsumisele. "Ühendkuningriik muudaks oma positsiooni üksnes siis "kui Venemaa lõpetaks oma agressiiivse ja destabiliseeriva tegevuse, mis ohustab Ühendkuningriigi kodanike ja meie liitlaste turvalisust," ütles Johnsoni pressiesindaja.

Briti peaministrit pole ilmselt võimalik selles küsimuses meelt muutma sundida, ütles üks Ühendkuningriigi diplomaat Politicole. Suurbritannia on karmistanud oma suhtumist Moskvasse pärast 2018. aastal Salisburys toimunud närvigaasirünnakut, kus Briti võimude andmeil püüdsid Vene agendid mürgitada poolt vahetanud endist luurajat.

Kanada peaminister Justin Trudeau ütles samuti esmaspäeval, et Venemaad ei tohiks tagasi lubada. "Tema jätkuv rahvusvaheliste reeglite ja normide rikkumine ja mitteaustamine on see, mispärast ta on G7 välja jäetud ja jääb välja," ütles Trudeau.

See oleks kolmas kord, kui Trump on soovinud president Putini tagasilubamist G7 tippkohtumistele. USA liider tegi sarnase üleskutse ka 2018. aasta kohtumisel Kanadas ja kordas seda 2019. aastal Itaalias, kui Rooma samuti ettepanekut toetas.

Seekordsele kohtumisele USA-s jätab oma jälje ka see, et Saksamaa kantsler Angela Merkel on teatanud oma eemalejäämisest, mis on järjekordseks märgiks Merkeli ja Trumpi kehvadest suhetest ja erimeelsustest

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: