Riik ootab juuli alguseni pakkumisi isikukaitsevahendite ühishankele

Foto: ERR

Juuli alguses lõpeb pakkumiste esitamine ulatuslikule ühishankele, mis on mõeldud isikukaitsevahendite soetamiseks. Selle maksimaalseks maksumuseks on arvestatud 81 miljonit eurot.

Riigihalduse minister Jaak Aab rääkis "Aktuaalsele kaamerale", et isikukaitsevahendite raamhankes osalevad haiglad, hoolekandeasutused, riigiasutused ja kohalikud omavalitsused.

Neile on antud ülesanne muretseda hiljemalt septembriks ühe kuu varu. Teise kuu varu tuleb riigihalduse ministril hankida keskseks varuks ning tema kinnitusel on seal juba pool olemas, ülejäänu hangitakse raamhanke kaudu.

Aabi sõnul peaks hange lahendama mure, kas koroonaviiruse uueks tulekuks jätkub isikukaitsevahendeid.

"Seal niisugune orienteeruv summa, mis broneeritakse ära, on 81 miljonit ehk asutused, ettevõtted, kõik, kes on andnud oma tellimuse. Praktikas ta nii suureks kindlasti ei kujune. Praegu on see koht, kus erinevad tarnijad, tootjad pakuvad oma hinda ja siis lukku lüüakse see juuli alguses," selgitas Aab.

Minister lisas, et kaitsevahendite osas saab Eesti nüüd loota ka kodumaistele ettevõtetele, kus hakati viirusepuhangu ajal kaitsevahendeid tootma. Üks sellistest on Jõgeval töötav mööblitehas Softcom. Seal tehakse kirurgilisi maske, mida varem Eestis ei toodetud ja tuli sisse osta.

"Me ei ole erinevatel põhjustel täisgaasiga veel tootmist pikemat aega saanud käigus hoida, aga projektvõimsus tänase teadmise järgi võiks olla kuni miljon maski kuus," rääkis Softcomi juhatuse liige Andrus Toom.

Koroonakriisi ajal oli suur puudus materjalist, millest saanuks maske teha.

"Me oleme väga tõsiselt teinud koostööd Eesti firmadega. Võib-olla väike klaster hakkab tekkima isikukaitsevahendite tootajatest, eriti, mis puudutab just maske ja maskides kasutatavaid materjale," ütles Toom.

"Materjali, mille hind tõusis 50 korda, mis on kirurgimaski põhiline keskmine osa, keskmine kiht, toodetakse nüüd ka Eestis ja Jõgeva kasutab just Tartus toodetud materjali. Ka selles suhtes me oleme ise varustatud," ütles Aab.

Andrus Toom lisas, et maske katsetati koostöös Tallinna tehnikaülikooli ja keskkonnauuringute keskusega. Et kirurgiline mask on meditsiiniseade, peab nii tootmisprotsess kui ka mask vastama ette antud nõutele. Maskid on praegu akrediteeritud laboris mõõtmisel, vastused tulevad paari nädala jooksul.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: