Isikukaitsevahendite varud on kriisieelse ajaga võrreldes oluliselt suuremad

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Näomaskid Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Isikukaitsevahendid on ilmselt märksõna, mis koroonakriisi meenutama jääb. Võrreldes aga kriisi kõige kriitilisemate aegadega on praeguseks olukord näiteks kaitsemaskide varude osas palju parem, ütlevad nii erinevate ministeeriumite kui ka asutuste esindajad.

Nii Eesti riigiasutustes kui ka riigi kesksetes varudes on kaitsemakse praegu nii palju, et nendest jätkuks rohkem kui kuuks ajaks, ütles ERR-ile riigihalduse minister Jaak Aab.

"Momendil neid ju nii palju ei kulu, nii et tõenäoliselt need varud kestavad ka kauem, kui ei juhtu vastupidist tendentsi, et on uus nakatumispuhang või -kolle. Aga noh, loodame, et seda ei ole, igal juhul me oleme valmis," sõnas Aab.

Sotsiaalministeeriumi tervisesüsteemi arendamise osakonna juhataja Agris Koppel kinnitas samuti, et tervishoiuasutustes on nii isikukaitsevahendite kui ka kaitsemaskide varud praegu oluliselt paremad kui näiteks märtsikuus. Olemasolevate varudega saab tervishoid vajadusel hakkama veidi üle kuu aja. Koppeli sõnul ongi viimastel nädalatel töötatud selle nimel, et kõigil teenusepakkujatel oleks vähemalt 30 päeva jagu kaitsemaske.

"Kõige parem iseloomustus on see, et üks tervishoiuteenuse osutaja hiljuti siin mõni nädal tagasi juba teatas ministeeriumile ja terviseametile, et palun hetkel mitte meile rohkem maske saata, meil ei ole neid kuskile panna," rääkis Koppel.

Tartu Ülikooli kliinikumi juhatuse esimehe kohusetäitja Marek Seer ütles aga, et kuigi kliinikumi apteegi laos on kaitsemaskide varu praeguse seisuga pooleteiseks kuuks, tuleb varusid pidevalt täiendada, sest kaitsemakse kulub praegu rohkem kui koroonakriisi ajal.

"Kui oli epideemia olukord, siis oli ju plaaniline ravitöö peatatud, patisente ei käinud ja tööd ei olnud nii palju, et neid kuluks. Aga täna, kus haigla töötab oma tavapäraste mahtude juures, on ka maskide kulu selle võrra suurem."

Kliinikum täiendab varusid nii iseseisvalt kui ka koostöös riigiga. Praegu on Aabi sõnul välja kuulutamisel isikukaitsevahendite täiendavaks hankimiseks ka riigihange. See on rahvusvaheline ja läbi hanke saavad kõik avaliku teenusega seotud asutused Eestis – alates tervishoiust kuni kohalike omavalitsusteni välja – hankida endale vähemalt kuu varu isikukaitsevahendeid.

"See on selline soovitus, osadele saame seda ette kirjutada, teistele saame soovitada, et see kuu varu peab olema siis kõigis nendes asutustes endil olemas. Ja siis meie ise, minu meeskond, riigihalduse ministri meeskond, hangib teise kuu varu kesksesse varusse ehk see, mis ei ole siis asutuste mööda laiali, vaid me ladustame ta eraldi, kesksesse varusse, et olla valmis siis täiendama asutuste vajadusi, kui peaks seda vaja olema ja see on päris suur varu," selgitas Aab.

Mainitud hangete abil peaksid kaitsemaskid, aga ka muud isikukaitsevahendid Eestisse jõudma juulikuu teises pooles. Tamro Eesti tegevjuht Tanel Kuusmann ütles, et ka hulgimüügi vaatest lähtuvalt on kaitsemaskide varud praegu piisavad ja tundub, et kättesaadavus inimestele apteekide kaudu samuti tagatud.

Siiski tõdes Kuusmann, et võrreldes näiteks kuutaguse ajaga on ostjate seas nõudlus kaitsemaskide järele langemas.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: