Põhjamaade hüdroenergia toob peagi madalama elektrihinna

Elekter.
Elekter. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Kolmapäeval kerkis elektri börsihind mitmete asjaolude kokkulangemisel ligi kaheksakordseks. Praeguseks on elektrihind normaliseerunud ning kui ühendused Baltikumiga taas töösse saavad, jõuab taas ka Eesti hinnapiirkonda odavam Põhjamaade hüdroelekter.

Elektri börsihind Nord Pooli Eesti hinnapiirkonnas kerkis kolmapäeval Leedu ja Rootsi vahelise ülekandekaabli rikke, Eesti ja Soome vahelise kaabli hoolduse ning Riia elektrikatkestuse tõttu kohati 255 euroni megavatt-tunnist.

Kolmapäeva õhtul langes hind taas ligikaudu 44 eurole megavatt-tunnist. Siiski on see hinnatase veidi kõrgem selle aasta keskmisest, mis on jäänud päevasel ajal pigem 30 euro ligidale.

Tänavu on elektri hind börsil olnud mullusest soodsam peamiselt odava Põhjamaade hüdroenergia ning koroonaviiruse piirangutest tulenenud vähenenud tarbimise tõttu. Kuna kaks riikidevahelist ühendust olid samal ajal rivist väljas, ei pääsenud ka Põhjamaade odav energia Eestisse. Kui mullu aprillis ja mais maksis elekter ligikaudu 42 eurot megavatt-tunnist, siis tänavu aprillis-mais oli hind vastavalt 24 ja 25 eurot.

Leedu ja Rootsi vaheline NordBalt ühendus on esialgsete andmete kohaselt rivist väljas esmaspäeva õhtuni, samas ei ole kindel, kui kaua kaabli parandustööd kesta võivad.

Reede õhtul alustab taas tööd nädala jagu korralises hoolduses olnud Eesti ja Soome vaheline elektrikaabel EstLink1. Elering kinnitas, et kaabli hooldus läks hästi ja plaanipäraselt.

Eesti Energia tootis lisaks oma tuule- ja päikeseparkidele viimastel päevadel Narva jaamades elektrit vahemikus 300-700 megavatti, sõltuvalt turuhinnast. Kui kolmapäevasel tipphetkel toodeti jaamades 700 megavatti energiat, siis nüüd on tootmine taas alla tulnud.

"Madalama hinnaga tundidel koormame oma tootmist alla ja kõrgema hinnaga üles," ütles Eesti Energia pressiesindaja Priit Luts.

"Eeldatavalt, kui süsteemioperaatorid suudavad ühendused Baltikumiga taas töösse tuua, hakkab ka Eesti hinnapiirkonda taas jõudma odavam Põhjamaade hüdroelekter," lisas ta.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: