Otse kell 15: peaminister Jüri Ratase poliitiline avaldus

Peaminister Jüri Ratas teeb esmaspäeval riigikogu istungil poliitilise avalduse seoses Euroopa Liidu majanduse taaskäivitamise kavaga. Kell 15 algavat istungit saab otsepildis jälgida portaalis ERR.ee.

Valitsus kiitis pärast eelmise neljapäeva kabinetinõupidamise arutelu heaks Eesti seisukohad Euroopa taaskäivitamise kava ja Euroopa Liidu 2021–2027 aastate eelarve läbirääkimisteks. Valitsus soovib, et taaskäivitamise kava rahastamise otsuse teeks riigikogu.

Majanduse elavdamiseks tehtavad investeeringud peavad olema suunatud tulevikku ning aitama ellu viia Euroopa Liidu digiüleminekut, jätkusuutlikke investeeringuid kliimaeesmärkide saavutamiseks ning tugevdama siseturgu. Selleks on valitsus valmis kaaluma ühekordselt, erandkorras, ajutise ja ajaliselt selgelt piiritletud laenu võtmist taaskäivitamise kava rahastamiseks Euroopa Liidu eelarve kaudu, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Jooksvate kulutuste katmist taaskäivitamise kavast Eesti valitsus ei toeta. Samuti nõutakse, et liikmesriigid ei garanteeri üksteise kohustusi Euroopa Liidu eelarve ees ning et laenu tagasimaksete jagunemine tulevikus peab olema läbipaistev ja riikide jaoks prognoositav.

Eesti valitsus eelistab tagasimakse skeemi läbi rahvusliku kogutulu põhise sissemakse.

Euroopa Liidu eelarve ja taaskäivitamise rahastu rahastamiseks valitsus uusi Euroopa tuluallikaid ehk uusi omavahendeid ei toeta ning eelistab jätkata rahastamist nagu seni, tehes seda peamiselt riikide rikkusel põhinevate sissemaksete kaudu.

Eesti seisukoht on, et maksuküsimuste otsustamisel peab liikmesriikidel säilima ühehäälsus. Samuti ei tohiks keskmisest väiksema elatustasemega riikide eelarvekoormus kasvada rohkem kui jõukamatel riikidel.

Valitsus on seisukohal, et Euroopa taaskäivitamise kava tuleb kinnitada konsensuse põhimõttel. Samuti on oluline õiguslik kindlus, et E-Li taaskäivitamise kava on kooskõlas aluslepingutega. Valitsus soovib, et taaskäivitamise kava rahastamise otsus otsustatakse riigikogu täiskogul.

EL- riigipead ja valitsusjuhid arutavad 19. juunil videokonverentsil Euroopa majanduse taaskäivitamise kava ning järgmist EL-i pikaajalist eelarvet aastateks 2021-2027.

Majanduse taaskäivitamise kava peab pidurdama majanduskriisi Euroopa Komisjoni hinnangul kujuneb 2020. aastal EL-i majanduslanguseks 7 kuni 16 protsenti ning Euroopa Keskpanga hinnangul euroalas 5 kuni 12 protsenti, Rahvusvahelise Valuutafondi hinnangul Euroopa Liidus 7,1 protsenti ja euroalas 7,5 protsenti.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: