Kaju: rahutused on Ameerika ühiskonnale ajalooliselt viis edasi kulgeda

Foto: Priit Mürk/ERR

Ameerika Ühendriikides on rahutused ja riigisisesed võitlused ajalooliselt viinud ühiskonnas suurte muudatusteni, ütles poliitikavaatleja ning USA asjatundja Andreas Kaju ERR-i saates "Otse uudistemajast".

Saates selgitas Kaju lahti Ameerika Ühendriikides novembris toimuvaid presidendivalimisi, öeldes, et istuvat presidenti on alati raske lüüa, sest tollel on kujunenud valitsusajaga välja suured eelised.

"Istuva presidendi eelised on alati suured, näiteks teenitud meedia osakaal. Tema käes on kõik võimalused ise kontrollida seda, mis valimistel toimub. Ta kas saab või ei saa hakkama," ütles Kaju, lisades, et Ühendriikide elanikkond teeb suuresti oma otsuse selle põhjal, kas neile sobivad Donald Trumpi otsused ja käsitlused eriolukorra ajal.

Kaju lisas, et käesolev koroonaviiruse kriis ja massilised rahutused ei ole olnud optimaalne demokraatide presidendikandidaadi Joe Bideni jaoks, sest Biden ei ole saanud kuidagi kriisi lahendamisel abiks olla.

Siiski viitas ta Bideni edule avaliku arvamuste küsitlustes, kus demokraadist kandidaat edastab Trumpi enam kui kümne protsendipunktiga. Samas ajalooliselt on samal hetkel olnud kandidaadid nagu Ronald Reagan, George H. Bush ja isegi Donald Trump ise pikalt vastase vastu maas.

Oluliseks faktoriks tulevastel presidendivalimistel on ka massilised rahutused suurlinnades, kus kohati on rakendatud ka Ameerika Ühendriikide rahvuskaardi abi.

Kaju hinnangul on suurim probleem politseinike väljaõppes.

"Praktilised juhtumid viimastest nädalatest näitavad seda, et osariikides ja pealinnades, kus on kasutatud rahvuskaarti, on tihtipeale läinud protestid rahumeelselt ja jõuorganite võimekus maha rahustada olukordasid on palju efektiivsem kui politseil, nende väljaõpe on erinev," ütles Kaju.

"Politsei on teistsugune. Ameerikas väga paljudes kohtades, kui politsei läheb jaoskonnast välja, siis suhtumisega, et nad on sõjatsoonis. Kui nad arvavad, et lähevad sõjatsooni, kus on vaenulikud jõud kogu aeg, siis oledki orienteeritud enda elu kaitsmisele ja siis kasutadki tapvat jõudu kergemalt kui muidu," lisas ta.

Kaju ei näinud põhjust arvata, et Ühendriikides hoogu võttev poliitiline sõnum politsei likvideerida ja neilt eelarve ära võtta positiivset tulemust tooks.

"Kui proovida aru saada, miks seda küsitakse, et saadame politsei laiali ja võtame raha ära, siis muidugi vaid väike osa neist ilmselt arvavadki, et on võimalik ja tulebki reformideks süsteem maha lõhkuda, et seda uuesti üles ehitada."

Toimetaja: Kristjan Kallaste

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: