USA-s tõusis relvamüük karantiini ja rahutuste ajal rekordtasemele

Relvapood USA-s.
Relvapood USA-s. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Ameerika Ühendriikides on käsitulirelvade müük kasvanud koroonaviirusest tingitud karantiini kehtestamise ja George Floydi tapmise järel vallandunud rassismivastaste meeleavalduste ajal rekordiliselt kõrgele.

Esmaste relvalubade taotluste arv nagu ka käsitulirelvade müük on järsult kasvanud, juunis osteti USA-s 3,9 miljonit tulirelva, kirjutab ajaleht The Times. Relvamüügi kasvust võib järeldada, et ameeriklaste seas kasvab mure oma isikliku julgeoleku pärast, leiab leht.

Kui president Barack Obama ajal kasvas tulirelvade müük seetõttu, et relvaentusiastid kartsid mõnda tüüpi relvade peatset keelamist, siis praeguse presidendi Donald Trumpi ajal, kes on lubanud säilitada USA põhiseaduses sätestatud relvaomamise õigused, kasvab müük inimeste turvamurede tõttu.

Esimene hüpe müügis oli märtsis, kui viiruse leviku tõttu peatus majandus. Veel suurem relvaostulaine järgnes sellele, kui Floydi tapmise järel 25. mail puhkesid meeleavaldused, mis kohati kasvasid üle rüüstamisteks. Sellega mõnedes linnades kaasnenud üleskutsed politsei võimekuse ja eelarve kärpimiseks võis veelgi suurendada relvamüüki.

Kolmel ameeriklasel kümnest on tulirelv ja kümnendikul täiskasvanutest on viis või rohkem tulirelva, selgub Pew uurimiskeskuse analüüsist, mis prognoosis viimast relvaostulainet. Ligi pooled amerriklastest väidavad, et nad kasvasid üles kodus, kus oli tulirelvi.

"Kui ameeriklased muretsevad oma isikliku julgeoleku pärast, siis nad ostavad endale tulirelva,"öeldakse Brookingsi instituudi uuringus. "Sellised mured on märtsist alates järsult kasvanud, algselt COVID-19 pandeemia vallandumise ning seejärel juunis alanud rahutuste tõttu, mida ajendas George Floydi tapmine," lisati samas uuringus.

Brookingis hinnangu kohaselt müüdi ainuüksi juunis 3,9 miljonit tulirelva ning alates märtsist on instituudi arvutuste kohaselt müüdud tavalisest keskmisest tasemest ligi kolm miljonit relva rohkem. Kui Trump 13. märtisl koroonaviiruse tõttu eriolukorra kehtestas, siis tõusis relvamüük 120 000 ühikuni päevas ning tipnes 176 000 relva müügiga 16. märtsil. Kokku müüdi märtsis umbes 700 000 tulirelva rohkem kui tavaliselt.

Floyd tapmisele järgnenud protestid tõid kaasa järgmise hüppe müügis ning 2. ja 3. juunil jõudis see 150 000 relva müügini päevas. "Protestid hääbusid, aga kuna avalikud arutelud mustanahaliste õiguste üle ja politsei võimekuse kärpimise üle jätkusid, püsis ka relvade ostmine kõrgemal tasemel kogu juuni," tõdes Brookingis instituut. "See muster toob esile võimaliku tagajärje - rohkem relvi kodanike käes," lisati samas.

USA Föderaalne Juurdlusbüroo (FBI) tegi märtsist juuinini 7,8 miljonile relva osta soovivale inimesele taustakontrolli, selgub USA relvalobi grupi National Shooting Sports Foundation andmetest. Eelmisel kuul läbiviidud taustauuringute arv oli suurim viimase 20 aasta jooksul, kui FBI on selliseid kontrolle pidanud tegema. Grupi andmeil langeb 40 protsenti relvaostudest selliste inimeste arvele, kes omandavad oma esimese tulirelva. See tähendab tõusu keskmisest tasemest veerandi võrra kõrgemale.

Mitmes osariigis pandi relvapoed karantiini aja kinni, kuid avati uuesti, kui Trumpi administratsioon teatas, et need on hädavajalikud ärid nagu ka esmatarbekaupade poed või apteegid. Relvakaubanduse töötajatele anti sama staatus nagu arstidele, politseinikele ning energiatöötajatele.

FBI ja Pew uurimiskeskuse andmeil põhjendas relvaostjatest 67 protsenti seda kaitsevajadusega, 38 protsenti jahipidamise ning 30 protsenti spordiharrastusega.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: