Hingehoiutelefon alustas tööd

Foto: ERR

Kolmapäeva keskpäevast on avatud hingehoiutelefon, kuhu saab abivajaja helistada ööpäev läbi ning küsida nõu haigustest või õnnetustest põhjustatud kriisi leevendamiseks. Hingehoiutelefoni rahastatakse valitsuse reservfondist.

Üks, kes telefonile 116 123 vastab, on teoloog Siimon Haamer, kes koordineerib telefonihingehoidjate meeskonna tööd, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Hingehoidjate töö sarnaneb psühholoogide omale, kuid nad on õppinud ka teoloogiat.

"Hingehoidja soov on inimest aidata ja lähtuvalt tema maailmavaatest, tema usulistest veendumustest. Hingehoidja ei tule abistamisprotsessi oma religioossete vaadetega, aga tal on olemas religioosne mõõde, spirituaalne mõõde," rääkis Haamer.

Telefonile 116 123 helistamine on tasuta, helistada saab nii päeval kui öösel.

"Me ei eelda, et inimesed teevad lühikesi, paariminutilisi kõnesid, vaid ilmselt need kõned tulevad tunduvalt pikemad," sõnas Haamer.

Koostööd teeb hingehoiutelefon ka häirekeskuse riigiinfotelefoniga 1247 ning hädaabinumbriga 112. Eriolukorra ajal helistati mõlemale numbrile ka selleks, et rääkida üksindusest ja hirmudest. Nüüd saab need kõned suunata hingehoidjatele.

"Ja teistpidi ka, kui inimene valib ise selle numbri ja pöördub kaplanite poole ja kui nemad mõistavad, et siin on vaja kiiret sekkumist, siis toimib ka see ühendus, et kohe saab suunata kõne 112 ja me saame kiirabi välja saata," rääkis häirekeskuse peadirektor Kätlin Alvela.

Eriolukorra ajal töötas telefon, mis oli mõeldud selleks, et abistada hooldekodudes viibijaid. See telefon enam ei jätka.

"Me saime ka kogemuse, kui oluline on tegelikult sellist telefonituge ja -nõustamist pakkuda. Sellest praegune hingehoiutelefon on väljakasvanud," ütles sotsiaalministeeriumi peakaplan Ove Sander.

Sander ütles, et riik rahastab hingehoiutelefoni aasta lõpuni. Kui paistab, et inimesed sellist telefoninõustamist vajavad, jätkatakse ka järgmisel aastal.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: