Agregeeritud reitingud: Reformierakond on populaarseim

Reformierakonna toetus kolme uuringufirma küsitluse koondkeskmisena edestab Keskerakonna toetust 6,5 protsendi võrra.
Reformierakonna toetus kolme uuringufirma küsitluse koondkeskmisena edestab Keskerakonna toetust 6,5 protsendi võrra. Autor/allikas: ERR

ERR koondas kolme uuringufirma (Norstat, Kantar Emor, Turu-uuringute AS) erakondade küsitluste tulemused ühte keskmisesse, millest selgub, et kuigi Keskerakond edestas Reformierakonda ühe küsitluse tulemuste põhjal, püsib Reformierakond siiski koondkeskmisega esikohal.

Kuigi statistika juures ei ole aritmeetilised keskmised kõige kindlamad näitajad, on ERR koondanud kolme uuringufirma tulemused ühte. Arvestades võimalikke statistilisi veapiire, võivad uuringufirmade individuaalsed tulemused erineda kuni kolm protsenti, seega tasuks koondatud keskmistesse siiski suhtuda kriitilise pilguga. Samas on agregeeritud küsitlustulemused laialt kasutatavad.

Reformierakonna toetus Norstati, Kantar Emori ja Turu-uuringute AS-i küsitluste keskmisena on 28,4 protsenti. Kolme firma koondtulemuse juures tuleb märkida, et Reformierakonna toetus Turu-uuringute AS-i küsitluses augusti keskpunktiks oli 23 protsenti, mis tõi aritmeetilise keskmise alla, kuid Emori ja Norstati näitajad olid vastavalt 30 ja 32,3 protsenti.

Keskerakond, kelle jaoks Turu-uuringute tulemus oli rõõmustav, edestades esimest korda pärast valimisi Reformierakonda, peab aga kolme firma koondtulemuse põhjal siiski tunnistama Reformierakonna paremust vastanute seas. Peaministripartei koondtulemus kolme küsitluse keskmisena on 21,9 protsenti, 6,5 protsendipunkti vähem kui opositsiooniparteil Reformierakonnal.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) toetus aritmeetilise keskmisena oli augusti keskpaigaks 18,2 protsenti. Kõrgeim oli EKRE toetus Turu-uuringute küsitlusele vastanute seas, kus 20 protsenti vastanutest pooldaks EKRE-t üle teiste erakondade.

Kolmele populaarseimale parteile järgneb Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE), kelle toetusprotsent on 10,6 protsenti, ületades Eesti 200 tulemuse nelja kümendiku võrra. SDE tulemust toetab enim Kantar Emori veebiküsitlus, mis oma olemuselt toetab liberaalsemaid erakondasid.

SDE-le järgneb Eesti 200, kelle keskmine toetusprotsent on 10,2 protsenti. Eesti 200 keskmise tulemuse juures tuleb märkida, et Emori veebiküsitluses oli partei tulemus lausa 14 protsenti, kuid teiste firmade vastanute seas oli toetus kas üheksa protsenti või vähem.

Valitsusse kuuluv Isamaa, kelle toetus langes juunis alla valimiskünnise, on Norstati, Kantar Emori ja Turu-uuringute AS-i küsitluste keskmisena 5,4 protsenti. Kusjuures, nii Turu-uuringute kui ka Emori küsitlustes oli Isamaa toetus augusti keskel täpselt viis protsenti, Norstati 6,2 protsenti tõstis pisut koalitsioonierakonna toetust.

Veapiir +/- 2,55 protsenti

Väga üldistatult võib öelda, et agregeeritud tulemuste veapiiriks on +/- 2,55 protsenti.

Turu-uuringute AS viis üle-eestilise küsitluse läbi 12. kuni 24. augustini. Küsitlusele vastas 1003 inimest, neist 493 oli omnibussi ehk silmast-silma vastajad ning 510 vastas interneti teel. 1000 inimese küsitlemisel ei ületa maksimaalne viga +/- 3,10 protsenti.

Tulemuste presenteerimisel on MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS keskendunud viimase nelja nädala koondtulemusele, käesolevad andmed pärinevad 21. juuli kuni 17. august perioodist. Valimiks kujuneb Norstatil vähemalt 4000 inimest ning statistiliseks veaks on +/- 1,55 protsenti.

Kantar Emori andmed pärinevad küsitlusest, mis viidi läbi perioodil 13.08 – 19.08, mille stastiliseks veaks on +/- 3 protsenti. Emor kasutab oma eksklusiivselt veebiintervjuude jaoks eelvärvatud ja valideeritud kontaktide baasi, kus on ligikaudu 30000 kontakti, kelle seast juhuvalimiga leitakse vastajad.

Lahknevused erakondade reitingute küsitluste tulemustes

Kui 27. augustil avaldatud Turu-uuringute AS-i küsitlusest tuli välja, et kindlalt juhtiv Reformierakond oli jäänud augustikuus toetuselt Keskerakonnale alla, kutsuti Tõnis Stamberg Turu-uuringute AS-ist ja Aivar Voog Kantar Emorist rääkima ERR-i portaali otsesaatesse, kus mehed arutasid küsitlusfirmade tehtud uuringute tulemuste lahknemist.

Suurim lahknevus oli Reformierakonna toetuse seas. Kui Turu-uuringute AS-i tulemused augustikuu kohta näitasid Reformierakonna toetuseks 23 protsenti, siis Emori ja Norstati tulemused ületasid 30-protsendi piiri. Juunis oli Turu-uuringute küsituluses Reformi toetus veel 33 protsenti.

Stamberg ja Voog nõustusid, et põhjus, miks tulemused niivõrd lahknevad, tuleneb sellest, et firmade küsitluste metoodikates on erinevused.

Voogi sõnul on Turu-uuringute AS oma metoodikat muutnud ja see võib ka tulemustes avalduda.

Ta rääkis, et nemad ei tee näost näkku intervjuusid koroonakriisi tõttu. Kuna inimeste kättesaadavus kodudes on oluliselt halvenenud, siis kaetuse kompenseerimiseks toimub küsitlus veebis, rääkis Voog.

Stamberg täheldas, et kui varem on käidud inimeste juures koju, siis tulemused on olnud mõnevõrra konservatiivsemad, lisades, etveebiuuringute puhul on Reformierakonna toetus alati kõrgem.

Stambergi sõnul viivad nad veel näost näkku küsitlusi läbi, aga küsimus on selles, et näost näkku küsitlus on muutunud palju kallimaks ning tellijaid on vähem. Samas on ta siiski seisukohal, et näost näkku küsitlusi kaotada veel ei taheta, sest selle meetodiga leiavad nad inimesi, kes muidu uuringutesse ei satuks.

Stamberg lisas, et kui võtta arvesse veapiiri, siis polegi protsent nii julmalt võetav, kui räägitakse.

Ta nõustus Voogiga, et üha enam liiguvad uuringud veebi.

Toimetaja: Kristjan Kallaste

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: