Isamaa toetus langes kolmele protsendile

Kõige rohkem muutus kuu ajaga Isamaa toetus, langedes kolme protsendiga alla valimiskünnise.
Kõige rohkem muutus kuu ajaga Isamaa toetus, langedes kolme protsendiga alla valimiskünnise. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR; Kollaaž: JJ Oidermaa

Valitsusse kuuluva Isamaa toetus langes juunis valimiskünnise alla jäävale kolmele protsendile, selgus Turu-uuringute AS-i üle-eestilisest tuhande vastajaga küsitlusest.

Suurim muutus kuu varasemaga võrreldes oli ERR-i tellitud Turu-uuringute küsitluses Isamaa toetuse langus. Kui veel mullu maikuus oli Isamaa toetus 11 protsenti, siis pärast seda on erakonna toetuskõver liikunud allapoole. Viimased pool aastat on see olnud viie ja seitsme protsendi vahel, kuid langes nüüd juunikuus kolmele protsendile.

Isamaa kolmeprotsendise reitingu puhul tasub meenutada, et sama madalale langes see ka septembris 2018, kuid kuus kuud hiljem reaalses valimisolukorras oli see 11,4 protsenti. Erakondade toetuste uuring mõõdab erakondade brändide populaarsust, kuid valimispäeval valivad paljud inimesed mitte erakondi, vaid konkreetseid poliitikuid ja seetõttu on Isamaa toetus tänu tugevatele kandidaatidele valimisolukorras alati kõrgem, kui näitavad küsitlused.

Reformierakond suurendas edu

Kuu varasemaga võrreldes kerkis Reformierakonna toetus kolme protsendipunkti võrra, mis aitas neil suurendada vahet Keskerakonnaga. Juunis toetas Reformierakonda 33 ja Keskerakonda 27 protsenti küsitlusele vastanutest. Reformierakonna toetus on kerkinud alates veebruarist, kui see oli 25 protsenti.

Kindlal kolmandal kohal erakondade populaarsusedetabelis oli juunis Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE), keda toetas 16 protsenti valijatest. EKRE toetus on olnud Turu-uuringute küsitlustes alates valimistest stabiilselt 15 ja 20 protsendi vahel.

Neljandal-viiendal kohal olid üsna võrdse toetusega parlamendiväline erakond Eesti 200 ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond. Esimest toetas juunis üheksa ja teist kaheksa protsenti.

Valimiskünnise alla jääksid Eestimaa Rohelised kahe ja Elurikkuse Erakond ühe protsendi suuruse toetusega. Viimasega ühinemisplaane pidava Vabaerakonna toetus jäi teist kuud alla ühe protsendi (0,3).

Kokku toetas koalitsioonierakondi juunis 46 protsenti ja opositsioonierakondi 41 protsenti valimiseelistust omavatest kodanikest (mais vastavalt 48 ja 37 protsenti). Parlamendiväliste erakondade toetus oli juunis kokku 11 protsenti (mais 13 protsenti).

Turu-uuringute AS küsitles 9. kuni 15. juunini 535 inimest veebi ja 500 telefoni teel. 1000 inimese küsitlemisel ei ületa maksimaalne viga ±3,10 protsenti. Täpsemalt saab erakondade toetusnumbritest lugeda ERR-i reitingute alamlehelt.

Kell 11 kommenteerivad ERR.ee otsesaates värskeid erakondade toetusnumbreid uuringu läbiviija Tõnis Stamberg ning ajakirjanikud Toomas Sildam ja Urmet Kook.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: