Hongkongi julgeolekuseaduse üksikasjad on jäänud ebaselgeks

Meeleavaldajad Hongkongis
Meeleavaldajad Hongkongis Autor/allikas: SCANPIX/AP Photo/Kin Cheung

Hiina uued Hongkongi riiklikku julgeolekut käsitlevad õigusaktid kirjutati ja võeti vastu suletud uste taga. Tõenäoliselt jõustusid need juba teisipäeval, kuigi selgelt seda öeldud pole.

Hiina kommunistliku partei kontrollitavas meedias leiduvate teadete kohaselt tahetakse seadusega kriminaliseerida Hiina keskvalitsuse vastu astumine, terrorism ja kokkumäng välisjõududega. Üksikasjad jäävad ebamääraseks.

Teisipäevasel pressikonverentsil pareeris Hongkongi Pekingi-meelne liider Carrie Lam seadust puudutavad küsimused, sest tal ei sobivat seda kommenteerida. Veidi hiljem kaitses ta end videokõnes ÜRO inimõiguste nõukogus Genfis, öeldes, et uus julgeolekuseadus taastab Hongkongi stabiilsuse, on kooskõlas õigusriigi põhimõtetega ja jõusse jäävad seni Hongkongis kehtivad õigused ja vabadused.

Mitu opositsiooniparteid olid juba teisipäeva pärastlõunaks laiali läinud, liikmed kartsid vastutusele võtmist õõnestamissüüdistustega, mida Hiinas rakendatakse valitsusvastaste eriarvamuste mahasurumiseks.

Tuntud aktivist Joshua Wong lahkus enda neli aastat tagasi asutatud erakonnast. Talle järgnesid teisedki parteijuhid, ka endine parlamendisaadik Nathan Law. Partei järelejäänud juhatusel ei jäänud üle muud kui tegevus lõpetada.

Teine aktivist Agnes Chow tõmbus samuti tagasi. Tema kuulub erakonna Demosisto koosseisu, mis nõuab Hongkongile õigust otsustada ise oma tuleviku üle, sealhulgas Hiinast lahkulöömise üle.

Wong, Law ja Chow on tihedalt seotud ka rahvusvahelise lobitööga Pekingi survestamisel Hongkongi küsimuses, mis nüüd liigituks kokkumänguks välisjõududega.

Veel kaks iseseisvumismeelset erakonda lõpetasid tegevuse Hongkongis, kuid jätkavad välismaal.

Teisipäeva õhtuks olid ka poed ja ettevõtted, kes olid seni linna protestiliikumise nähtavad toetajad, võtnud maha sildid või plakatid, mida vähegi ebaseaduslikuks saanuks pidada.

Hongkongi advokatuuri esimees Philip Dykes kutsus valitsust üles selgitama, kuidas tagatakse kodanike minimaalsed õigused.

Sõltumata sellest, kuidas õigusrikkumisi kirjeldatakse või karistusi kehtestatakse, jälgivad ilmselt kõik, kuidas politsei neid täitma asub.

Peaproov on kolmapäeval, kui möödub 23 aastat Hongkongi saamisest Hiina erihalduspiirkonnaks. Traditsiooniliselt on sel päeval olnud valitsusvastane marss läbi linna, kuid nüüd on ju selline protest keelatud. Korraldajate sõnul lähevad nad ikkagi välja.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: