London: julgeolekuseadus on Hongkongi lepingu tõsine rikkumine

Vabaduste säilitamist  nõudvad meeleavaldajad Brit konsulaadi ees Hongkongis.
Vabaduste säilitamist nõudvad meeleavaldajad Brit konsulaadi ees Hongkongis. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS / TYRONE SIU

Hiina võimude kehtestatud Hongkongi julgeolekuseadus on 1984. aasta Briti-Hiina ühisdeklaratsiooni "selge ja tõsine" rikkumine, ütles peaminister Boris Johnson, kes kinnitas, et London jääb kindlaks oma pakkumisele võimaldada kolmele miljonile Hongkongi elanikule Ühendkuningriigi kodakondsust.

"Julgeolekuseaduse vastuvõtmine ja kehtestamine on Hiina ja Suurbritannia ühisdeklaratsiooni selge ja tõsine rikkumine," ütles peaminister Boris Johnson kolmapäeval parlamendis.

Johnsoni sõnul jääb Suurbritannia kindlaks oma lubadusele pakkuda Hongkongi Briti ülemeremaade ja -territooriumide passi omanikele võimalust asuda Ühendkuningriiki ja saada Briti kodakondsus.

Ligi kolmel miljonil Hongkongi elanikul on õigus passi saada, passiomanikke oli veebruari seisuga 349 881. Hongkongis elab umbes 7,5 miljonit inimest.

Aastatel 1841-1997 Briti koloonia olnud Hongkongi autonoomia tagati lepingu "üks riik, kaks süsteemi" alusel, mis on sätestatud Hiina ja Suurbritannia ühisdeklaratsioonis, millele kirjutasid alla tollane Hiina peaminister Zhao Ziyang ja Suurbritannia peaminister Margaret Thatcher.

Esimeses oopimuisõjas Briti võimu alla läinud Hongkong anti Hiinale tagasi 1. juulil 1997, pärast enam kui 150 aastat kestnud Suurbritannia valitsemist. Hiina ei olnud kunagi tunnustanud "ebavõrdseid lepinguid", mis võimaldasid Suurbritannia valitsemist Hongkongi saarel, Kowlooni poolsaarel ja hiljem maapiirkondade uute territooriumide rentimist.

Briti välisministri Dominic Raabi sõnul on Ühendkuningriik julgeolekuseadust pärast selle avaldamist teisipäeval hoolikalt kaalunud.

"See kujutab endast Hongkongi autonoomia ilmset rikkumist ja otsest ohtu selle inimeste vabadustele ning seetõttu on see Ühendkuningriigi ja Hiina vahelise ühisdeklaratsiooni lepingu selge ja tõsine rikkumine, rääkis Raab usutluses Reutersile ja BBC-le.

Pekingi ja Hongkongi Hiinale lojaalne juhtkond on korduvalt öelnud, et õigusaktid on suunatud mõnele probleemide tekitajale ja need ei mõjuta õigusi ja vabadusi ega investorite huve.

Samas ründas Hongkongi politsei kolmapäeval veekahuri ja pisargaasiga tänavatele tulnud meeleavaldajaid ning arreteeris neist ligi 200 inimest.

Raab ütles, et otsustab lähiajal, mida Suurbritannia koos oma rahvusvaheliste partneritega ette võtab.

"Hiina ei täida riikliku julgeoleku seadusega Hongkongi elanikele antud lubadusi," ütles Raab. "Meie täidame oma lubadusi."

Küsimusele, kuidas Lääs peaks suhtuma Hiina president Xi Jinpingisse, vastas Raab: "Ilmselgelt on Hiina rahvusvahelise kogukonna juhtiv liige. Ja just seetõttu me eeldame, et ta peab kinni oma rahvusvahelistest kohustustest ja vastutusest. Selle osas, kas Hiina võime saab usaldada, on täna tehtud suur samm tagasi," ütles ta.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: