Londoni ja Pekingi suhted on Hongkongi julgeolekuseaduse tõttu pingelised

Suurbritannia ja Hiina suhted on Hongkongis kehtima hakanud julgeolekuseaduse tõttu teravas vastasseisus. Hiina suursaadik Londonis nimetas Briti valitsuse Hongkongi-teemalisi avaldusi jämedaks siseasjadesse sekkumiseks.

Reedest alates kehtima hakanud uus julgeolekuseadus annab alust inimese vahistamiseks, kui ta kannab Hongkongi iseseisvumisele viitavaid sõnumeid, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Keeld sünnitab alati nutikaid viise sellest kõrvalehiilimiseks, mida näitas ka ostukeskusesse kogunenud väike rühm meeleavaldajaid, kellel kaasas valged paberid.

"Need sõnumid on alati minu südames ja need sõnad jäävad valgele paberile ning ei kao kunagi kuhugi. Nad võivad meid vaigistada, korraldada valget terrorit ja kehtestada enesetsensuuri, kuid meie südamed ei vaiki eal," rääkis Hongkongi elanik Leung.

Valge paberi kandmisel on ka teine tähendus, mis viitab poliitilistele repressioonidele ja teisitimõtlejate allasurumisele eelmise sajandi alguses Hiinas.

"Valgel paberil on kaks tähendust. Üks on see, et Hongkongis on valge terror. Valge terrori tõi siia Hongkongi julgeolekuseadus. Teine tähendus on see, et meie arvates on Hongkongi julgeolekuseadus lihtsalt valge paber. Kuigi sõnad on sisse kirjutatud, on seaduse tõlgendaja üksnes Hiina Kommunistlik Partei," rääkis Hongkongi elanik Tam.

Üks protestija näitas ridu, millel ka muu hulgas sõnad - "tõuske need, kes keelduvad olla orjad". Sõnad, mis on Hiina hümni osa, on saanud Hongkongi viimaste sündmuste valguses hoopis teise tähenduse ning oleks enam kui kummaline, kui nende sõnade levitamise eest inimene kohtu alla antakse.

Hiina valitsus on ette võtnud ka Suurbritannia, kes pakub endise koloniaalmaa kodanikele võimalust saada kodakondsust.

"Selline samm tähendab jämedat sekkumist Hiina siseasjadesse ja avalikku trampimist rahvusvaheliste suhete põhireeglitel," ütles Hiina suursaadik Suurbritannias Liu Xiaoming.

Erisüsteemi kaudu oleks vähemalt kolmel miljonil hongkonglasel see variant, kuid nüüd on kerkinud küsimus, kas Hongkongi valitseja ehk Pekingi keskvõim laseb nad üldse välja.

Suurbritannia peaministri Boris Johnsoni pressiesindaja sõnul eeldab London, et Hiina järgib rahvusvahelist õigust ja ei takista hongkonglastel erihalduspiirkonnast lahkumast.

Lisaks Hongkongile on kahe riigi suhteid lõhestamas ka telekomihiiu Huawei teema, sest peaminister Johnson ütles eelmisel nädalal, et ta peab hoolikalt kaaluma otsust, kas kontroll kriitilise infrastruktuuri üle tasub ikka jätta potentsiaalselt ohtliku riikliku ettevõtte kätte.

Hiina suursaadik hoiatas seepeale, et Suurbritannia peab olema valmis tagajärgedeks, kui suhtub Hiinasse kui vaenulikku riiki.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: