Noorte väljaränne Eestist mullu suurenes

Noored Tallinna vanalinnas
Noored Tallinna vanalinnas Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

2019. aastal rändas Eestist välja pea 1,4 korda rohkem rohkem noori kui aasta varem, noorte sisseränne riiki on seevastu püsinud samal tasemel.

Statistikaameti noorteseire andmebaasist selgub, et 2019. aastal rändas Eestist välja 3675 noort, mida on ligikaudu 1,4 korda rohkem kui 2018. aastal. Rändesaldo oli 2019. aastal positiivne.

2018. aastal rändas Eestisse 4117 ja 2019. aastal 4283 noort.

Statistikaameti juhtivanalüütik Ethel Maasing ütles ERR-ile, et 2018. aastal ja ka aasta varem osales väljarändes vähem noori kui tavapäraselt.

"Ei ole uuritud, mis põhjustel selline muutus toimus, aga võime öelda, et eelmisel aastal oli noorte välisränne samasugune nagu aastatel 2015 ja 2016," ütles Maasing. 

Riigisiseses rändes oli rändesaldo positiivne vaid Harju- ja Tartumaal, seega rändab teistest maakondadest noori kahe suurima keskuse poole. Seevastu Tartu linna rändesaldo oli negatiivne.

"Kui vaadata täpsemalt Tartu linna, siis ei ole sisserändes viimasel viiel aastal muutust toimunud. Küll aga on toimunud muutus välisrändes. Üldjuhul kehtib olukord, kui sisseränne kasvab, siis paari aasta pärast kasvab väljaränne, sest saabunud inimesed lahkuvad paar aastat hiljem," ütles Maasing.

Kõige suurem noorte osakaal on Tartumaal, kus 23,1 protsenti rahvastikust on vanuses 7–26 eluaastat. Kõige vähem noori (17,4 protsenti rahvastikust) on aga Ida-Virumaal.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: