Eesti firmad ostavad üles üha rohkem Soome ettevõtteid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Viimase aja suurematest sisenemistest Soome turule on teinud raudteetranspordi ettevõte Operail.
Viimase aja suurematest sisenemistest Soome turule on teinud raudteetranspordi ettevõte Operail. Autor/allikas: Raul Toomsalu / Operail

Eesti ettevõtete seas kasvab suundumus osta Soome turule sisenemiseks üles sealne firma ja selle kaubamärk, kirjutab ajaleht Helsingin Sanomat.

Eesti ettevõtted on alati olnud väga huvitatud Soome turust, ütles Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) Soome-suunalise ekspordi koordinaator Irene Surva-Lehtonen ajalehele. Soome on Eesti firmade esimene eksporditurg, seda osalt kindlasti ka kahe rahva kultuuri ja keele läheduse tõttu. Eesti ettevõtjad hakkavad otsima võimalusi Soome laienemiseks, kui nad on oma koduturul juba piisavalt suureks kasvanud, rääkis ta.

Soomes tegutseb Surva-Lehtoneni sõnul umbes 1500 Eesti firmat. Eesti firmade tütarettevõtteid on Soomes siiski rohkem kui seal üles ostetud tegutsevaid ettevõtteid.

Eestis tegutseb umbes 6000 Soome ettevõtet.

Enamus Eesti ettevõtteid tegutseb Soomes piirkonnas, mis jääb kolmnurka Uusimaa – Pirkanmaa – Varsinais-Suomi, kuid on ka mujal opereerivaid Eesti firmasid.

Tuntuim Soome firma, mille eestlased ära ostsid, on 2006. aastal Tallinki omandatud Silja Line. Viimasel ajal on aga Soomes silma paistnud teine Tallinna börsil noteeritud ettevõte - Harju Elekter, mis on omandanud ettevõtted Satmatic, Finnkumu ja Telesilla.

Tütarettevõtete kaudu on Soome turule sisenenud ka Elenger, mis müüb Soome võrgus maagaasi ning raudteetranspordiga tegelev Operail.

Soome keele ja kultuuri läheduse tähtsust Eesti firmade laienemisel Soome rõhutab ka Soome-Eesti kaubanduskoja esimees Mika Sucksdorff. "Soome on naaberturg ja kuna see on suurem kui Eesti turg, siis on see Eesti firmadele kindlasti atraktiivne. Eesti ettevõtted vaatavad üha enam Soome poole ja otsivad siin uusi võimalusi," rääkis ta.

Sucksdorffi sõnul aitab Eesti ettevõtete laienemisele kaasa ka Soome firmadele allhanke pakkumine. Selle kaudu on Eesti ettevõtted omandanud oskusteavet ja kontakte, mida nüüd kasutatakse Soome laienemiseks.

Soomes tegutsevad Eesti ettevõtted väga mitmes majandusharus - ehitusettevõtteid on eriti palju Helsingi piirkonnas, kuid rohkelt tegutseb ka metalli- ja masinaehituse, elektroonika- ja elektritööstuse firmasid, puidu- ja toiduainetetööstuse ettevõtteid

"Aastate jooksul on kasvanud ka teenindussektori osa," märkis Surva-Lehtonen.

Sucksdorffi sõnul on Soomes tegutsevate Eesti ettevõtete seas väga mitmesuguseid: suurimad saavad suurt avalikku tähelepanu, aga väga palju on ka väikseid ettevõtteid, mis jäävad märkamata. "Siin on näiteks palju Eesti infotehnoloogia ettevõtteid, mis on Soome laienenud," märkis ta.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: