Põltsamaa valmistub lossivaremeid osaliselt taastama ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Põltsamaal tehakse ettevalmistusi lossikompleksi varemete osaliseks ülesehitamiseks ja kasutuselevõtuks, kuid Põltsmaaa lossihoovi on põhjust külastada juba praegu.

Vallavalitsus lasi remontida kohaliku muuseumi ja turismiinfokeskuse ning väljas on uus püsiekspositsioon. Kunagisest tarbijate kooperatiivi juurviljahoidlast said muuseumile sobivad ruumid pärast pool aastat kestnud remonti, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Omapärase ajalooga Põltsamaa linnal on, mida oma külalistele näidata.

"Meil on väga palju ajalooliselt tähtsaid inimesi siin elanud. Nimetaksin Eesti esimese sinimustvalge lipu sündi, Aleksandrikooli ja muidugi linnus ise hõlmab ka suure osa sellest ekspositsioonist," selgitas Põltsamaa Vallavara juhatuse liige Lembit Paal.

Põltsamaa lossi osalisest kordategemisest ja selle turistidele avamisest on unistatud aastakümneid, nüüd ollakse sellele lähemal kui ei iial varem. Riigi tugiteenuste keskus eraldas selleks 2,5 miljonit, Põltsamaa vald lisab omalt poolt 400 000 eurot.

"Kolme miljoniga on plaanis väravahoone taastada, soojustada ja teha aastaringseks külastushooneks. Samuti avada lossitorn ning taastada nii palju müüre, et sinna saaks sisse minna ja vaadelda kui ekspositsiooni," rääkis valla planeerimisosakonna juhataja Kristi Klaos.

Õige pea kuulutatakse välja projekteerimishange. Ehitustööd, mille käigus taastatakse muu hulgas ka torn esialgsel kujul, algavad järgmisel kevadel. Põgus ringkäik rokokoolossi varemetes aga näitab, et selle päästmiseks on ka viimane aeg.

"Kogu see lossikompleks on olnud varemetes ju 1941. aastast alates ja linnaelanike, vallaelanike suur soov on, et see oleks taas korrastatud, et see oleks vaatamisväärne. 2023. aastaks avaneb siit hoopis teine pilt. Meil on plaanis siia teha uus lava, kohvikute ala," rääkis Paal.

"Tegemisi on palju ja ma loodan, et see kujuneb piirkonna elanikele toredaks ajaviite- ja meelelahutuskohaks," lisas ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: