Ilmateenistus prognoosib tormi haripunkti laupäeva pärastlõunaks

{{1594363740000 | amCalendar}}
Foto: Minupilt.err.ee/Merike Valdlo

Prognoos laupäeval Eestit tabava tormi kohta on viimase ööpäeva jooksul korduvalt muutunud. Reedel avaldatud prognoosi järgi saabub tormi haripunkt laupäeva pärastlõunal.

Reede õhtul jõudis Läänemere lõunaosa kohale troopilist päritolu tsüklon Edouard, mis idast kuuma ja põhjast jahedust haarates süveneb. Ööl vastu laupäeva kandis pööris Edela-Eesti kohale tiheda saju.

Laupäeva hommikul jõuab madalrõhkkonna kese saartele. Vihmapilved katavad kogu Eestit, Lääne-Eestis on sadu tõenäoliselt intensiivsem. Tuul puhub valdavalt idast ja kagust iiliti 15 m/s, Liivi lahe ümbruses pöördub edelasse ja läände ning läheb järk-järgult tugevamaks, puhudes 20 kuni 26 m/s. Sooja on 13-17 kraadi.

Keskpäevaks liigub pööris üle Hiiumaa kirdesse Soome lahe suudme kohale. Saartel, Põhja- ja Kesk-Eestis püsib tihedam vihmasadu. Keskme ümber Loode-Eestis võib tuul olla hetkeks rahulikum, mujal ulatuvad edela- ja läänetuule iilid 15-20 m/s, rannikul ka enam. Sooja on 15-19 kraadi.

Tormi kulminatsioon saabub pärastlõunal, mil tsüklon mööda Soome lahte ida ja kirde suunas liigub. Lääne- ja Põhja-Eestis sajab mõõdukat, kohati intensiivset vihma. Lõuna- ja Ida-Eestis on üksikuid sajuhooge.

 

Äikeseoht on väike, kuid mitte olematu. Edela- ja läänetuul, loodeosas ka loodetuul tõuseb iiliti 18-23, saartel ja läänerannikul kuni 26 m/s. Hiiumaa elanikud võiks prognooside uuendustel veel silma peal hoida, märgib ilmateenistus. Sooja on 15-21 kraadi.

Õhtul kaugeneb pööris kirdesse. Sajuhooge on hajusalt üle Eesti ning tuul hakkab lääne poolt alates nõrgenema. Idas ja lõunas ulatuvad edela- ja läänetuule iilid veel 15-20 m/s. Läänes on lääne- ja loodetuul nõrgem. Hilisõhtuks vabaneb tormituulest ka Ida-Eesti. Kella 18 ajal on sooja 15-18 kraadi, hilisõhtul paar-kolm kraadi vähem.

Reede õhtul andis ilmateenistus merele 2. taseme hoiatuse, mille kohaselt tugevneb laupäeva hommikul Läänemere põhjaosas lääne- ja loodetuul 12-14, puhanguti 18, idavetes kuni 25 m/s. Laine kõrgus 1-2,5 meetrit.

Liivi lahe põhjaosas tugevneb edela- ja läänetuul 12-15, puhanguti kuni 26 m/s. Laine kõrgus 1,5-3 meetrit.

Väinamerel tugevneb edela- ja läänetuul, puhudes 12-15, puhanguti 26 m/s. Laine kõrgus 0,7-1,2 meetrit.

Soome lahe lääneosas tugevneb ida- ja kirdetuul puhanguti 15 m/s. Keskpäeva paiku pöördub loodesse, pärastlõunal läände ja edelasse, puhudes 12-18, puhanguti kuni 27 m/s. Laine kõrgus 1,5-3 meetrit.

Soome lahe idaosas tugevneb laupäeva keskpäeval edela- ja läänetuul 12-18, puhanguti kuni 27 m/s. Laine kõrgus 1,5-3 meetrit. 

Toimetaja: Silja Madison

Allikas: Ilmateenistus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: