Laupäeval võib saari ja läänerannikut tabada võimas torm, praamiliiklus ohus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Tuuline mererand. Autor/allikas: Rene Kundla/ERR

Laupäeva hommikul on Eesti saari ja läänerannikut tabamas ilmselt sama võimas torm kui sügisel Lõuna-Eestit, hoiatab Riigi Ilmateenistuse juhtivsünoptik Taimi Paljak. Torm tuleb lühike, ent karm: puhangud võivad paiguti ulatuda 30 meetrini sekundis.

Soome ilmateenistus on juba välja pannud hoiatuse: Läänemerd tabab laupäeval võimas torm, mille kese asub just Eesti rannikul. Puhangud võivad ulatuda 30 meetrini sekundis.

Sünoptik Taimi Paljak tõdeb, et tormi tõepoolest välistada ei saa, aga kõik prognoosvariandid on väga muutlikud olnud, nii võivad tuuled jääda vahemikku 13 kuni 30 m/s.

"Suur tõenäosus on, et see torm tulebki väga tugeva, kuigi lühiajalise tormina. Ka sisemaal seda välistada ei saa, et puhangud ulatuvad 20-25 m/s ja rannikul 27-28 m/s, välistada ei saa ka 30 m/s," hoiatab Paljak.

Tema sõnul on tormi oodata eeskätt mandri lääne- ja looderannikul, saartel, lühiajaliselt laupäeva õhtul ka põhjarannikul.

"Saartest just Hiiumaa, Vormsi rannik, Nõva rannik, Pakri rannikualad. Tugevam tuul ulatub ka Tallinna alla välja. 27-28 m/s välistatud ei ole," loetleb ta tormist enim mõjutatavaid piirkondi. "Kuna põhjarannikul on tõenäoliselt edelatuul, mis on maa poolt, siis see pole nii tuntav."

Praamiliiklus võib katkeda

Paljak ütleb, et torm tuleb Läänemerelt, kus tuul hakkab juba öösel tugevnema. Esimesed 25-meetrised tuuleiilid võivad praeguse prognoosi järgi tabada kella 10 ajal hommikul esmalt Saaremaad, jõudes 11-12 ajaks Hiiumaale ja sealt edasi juba läänerannikule. Vormsil ja Väinamerel on oodata eriti tugevat tuult.

Kuna nädalavahetustel liigutakse palju saarte vahet, tuleks arvestada, et praamiühendus võib tormi tõttu laupäeval katkeda.

"Saaremaa ja mandri vahel torm võib-olla nii palju ei sega, aga ühendus Hiiumaaga võib katkeda. Kella 12 alates tuleb arvestada, et võib-olla Hiiumaa praamid ei sõida," hoiatab Paljak.

Merele minna ei tohiks

Paljak ütleb, et laupäeval ei tohiks mingil juhul merele minna.

"Kindlasti mitte! Laupäev ei ole mõistlik päev, minna võib kas homme või pühapäeval. Jahiga merele minek on kindlasti selline tegevus, mida saab edasi lükata. Toimub midagi sarnast oma kiiruse poolest, nagu oli sügisel siin see Lõuna-Eesti torm: tõusis kiiresti ja ka väga kiiresti tõmbus tagasi," põhjendab Paljak.

Paljaku hinnangul võib torm kesta umbes kella 11-12-st hommikul kuni 16-17-ni õhtul, mil tuul võib endiselt tugev olla, ent võimsamad iilid on selleks ajaks ilmselt juba tagasi tõmbunud.

"Niisugune tõeline torm kestab võib-olla ainult kolm-neli tundi ja siis küllalt kiiresti jälle rahuneb. Toimub kiire tugevnemine ja ka kiire nõrgenemine," iseloomustab Paljak. "Laupäeva õhtul kella 20-21 paiku on torm juba täitsa nagu pühitud, puhangud ulatuvad tavapärase 12 m/s, pühapäeval on ka tavaline rahulik."

Hoiatussüsteem alles arendamisel

Vaatamata sellele, et ka Riigi Ilmateenistuse prognoosid näevad tugevat tormi tulemas, ei ole nende kodulehele veel tormihoiatust üles pandud. Paljaku sõnul käib see Eestis siiani päeva kaupa.

"Meil ei ole paraku praegu sellisteks hoiatusteks varianti, et me ülejärgmiseks päevaks paneksime juba hoiatuse üles. See meil plaanis ja arenduses on, et oleks hoiatused päevade kaupa üleval," tõdeb Paljak.

Nii võib Eesti anda tormihoiatuse alles reedel või laupäeva hommikul, kui mudelid tormi selleks ajaks jätkuvalt prognoosivad.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: