Piirangute leevendamine suurendas Eesti-Vene piiril reisijate arvu ligi kümnendiku võrra

Foto: Rene Kundla/ERR

Venemaa reisipiirangute leevendamise järel kerkis Eesti-Venemaa piiri ületavate inimese arv varasema nädalaga võrreldes ligi kümnendiku võrra. Terviseamet ei pea seda probleemiks ning leiab, et vähemalt esialgu piisab reeglist, mille järgi peavad Venemaalt naasnud veetma kaks nädalat karantiinis.

Eelmisel nädalal ületas Eesti-Venemaa piiri ligi 700 inimest päevas. Selle nädala alguses kaotas Venemaa kahenädalase karantiini nõude välismaalt saabujatele. Nüüd on piiriületajate arv kasvanud 800 inimeseni päevas, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Terviseamet praeguses olukorras veel probleemi ei näe, kuna Venemaalt Eestisse tulevate koroonaviirusesse nakatunute arv on väike.

"Meie Eesti inimestena peame meeles pidama, et viirus on meil juba siin sees, selles mõttes, kui meile üle piiri tulevad mõned inimesed, kes on nakatunud, siis see ei muuda olukorda nii palju," ütles terviseameti peadirektori kohusetäitja Mari-Anne Härma.

Kui aprillis ületas Eesti-Venemaa piiri ligi 13 500 inimest, siis juunis tõusis piiriületajate arv ligi 18 000-ni. Kuigi edaspidist piiriületuste arvu on raske ennustada, on tõenäoline, et Eesti-Venemaa piiri ületus sageneb veelgi.

"Me ei tea veel täpselt, kuidas viiruse levik edasi läheb. Kui ikkagi piiriületuse leevendused jätkuvad, siis võib augustikuus see arvukus olla kaks korda suurem kui täna," rääkis Narva piiripunkti juht Üllar Kustala.

Kui piiriületus peaks sagenema, lubab terviseamet sellele tähelepanu juhtida.

Härma sõnul saab aidata ka piiripunkte haigete tuvastamisesega.

"Nakkuse mõistes me saaksime kindlasti võimaldada piiripunkti natukene rohkem meditsiinilist personali, kes aitaks, kes toetaks piirivalvet. Kindlasti me saame inimeste teavitamist suurendada piiripunktides. Termokaamerad on ka üks variant, mida on võimalik piirile jälle üles seada," selgitas Härma.

Terviseamet loodab aga, et Venemaalt saabuvad inimesed peavad kohustuslikust karantiinist kinni.

"Me ei ela praegu sellises ühiskonnas, kus kõiki peab kontrollima ja peaksime rohkem mõistma, et see on eelkõige usaldusmeede. Tahaks jõuda sinnamaani, kus inimesed mõistavad, miks nad peavad kodus olema, et mitte ajada neid piitsaga taga, et sina pead nüüd istuma," rääkis Härma.

Praegu jälgib karantiinist kinnipidamist terviseamet.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: