"Olukorrast riigis": eelarvekõnelused võivad sügisel koalitsiooni tüli tuua

Foto: Valitsuse kommunikatsioonibüroo

Kui koalitsioon hakkab sügisel järgmise aasta eelarvet arutama, siis võib see tuua välja uued vastuolud Keskerakonna, Isamaa ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) vahel, leidsid Raadio2 saates "Olukorrast riigis" osalenud ajakirjanikud.

"Ilmselt peab valitsus sügisel hakkama kaaluma ka kärpimist, sest pidevalt uut laenuraha majandusse panna ei saa," märkis üks saatejuhtidest, Harry Tuul. Samas on kõigil erakondadel meeles, et järgmise aasta sügisel toimuvad kohalike omavalitsuste valimised, lisas ta.

Omavalitsuste jaoks on aga riigieelarve üks peamisi tuluallikaid, mille toel saab teha uusi investeeringuid ja kohalikku elu edendada.

"Ka peaminister Jüri Ratase praeguses avalikus kommunikatsioonis on nähtav kohalike omavalitsuste toetamise teema," tõdes teine saatejuht Indrek Lepik.

"Eelarvekõnelused on olulised, sest seal pannakse paika tõeliselt suured otsused ja investeeringud," tõdes Tuul. "Aga näeme, et kui EKRE ja rahandusminister Martin Helme hoiavad seda joont, et riik võiks kulutada praegu ja ilmselt ka järgmisel aastal, siis Isamaa ja selle esimees Helir-Valdor Seeder räägivad juba tükk aega, et võiks kärpida," märkis Tuul.

Ta viitas, et kevadel, kui koroonakriis algas, leidsid valitsuserakonnad kompromissi, et võimalikke kärpeid koroonaviiruse pandeemiast tingitud majanduslangusega toimetulekuks räägitakse läbi järgmise aasta kontekstis.

Tuul tõi aga esile, et lisaks kohalike omavalitsuste valimistele korraldatakse nendega koos järgmise aasta sügisel ka rahvahääletus abielu institutsiooni üle, mis võib olukorra veelgi segasemaks teha.

Mõnele valitsuspartnerile oleks kõige mugavam panna see kauplemise objektiks ja ühendada see rahaeraldamistega "See aga muudab valimised hoopis üheks teiseks küsimuseks," tõdes ta.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: