Muusika- ja balletikooli juhi kohalt koondatud Raun: uus konkurss pole põhjendatud

Kahe aasta eest Tallinna muusikakeskkooli, Otsa-kooli ja ballettikooli ühendamisel sündiva Tallinna muusika- ja balletikooli direktoriks valitud Eero Raun sai hiljuti ootamatu koondamisteate, mille põhjused on Rauna enda sõnul talle täpselt teadmata. Ta ise peab seda olupoliitikast kantuks.

Seda, miks haridusministeerium otsustas direktori ametikoha koondada ja korraldada poole aasta pärast sama koha peale uue konkursi, Raun enda sõnul täpselt ei teagi. "Aga ma tean, et kui mind kaks aastat tagasi pärast konkursi võitmist tööle võeti, ütles tööandja konkreetselt, et mingit uut konkurssi rohkem ei tule. Ja nii me sõlmisimegi tähtajatu töölepingu. Aga millega praegune suunamuutus on põhjendatud, jääb minu jaoks segaseks," rääkis Raun "Vikerhommikus".

Varasemast mingeid etteheiteid tööandjaga vastastikku Rauna kinnitusel ei olnud.

Raun on veendunud, et uus konkurss pole põhjendatud ei sisuliselt ega rahaliselt. Koondamisteates on koondamise põhjusena kirjas kulude kokkuhoiu vajadus ja ministeeriumi asekantsler on seda avalikult põhjendanud riigireformiga.

"Juriidiliselt võib ju olla kõik korrektne, aga kindlasti oleks vaja, et avaliku sektori juhtimisotsused mõjuks ka sisuliselt põhjendatuna, sest uue kooli loomine toimub praegu küll samal ajal riigireformiga ja ministeeriumi ümberstruktureerimisega, aga ei ole sellega tingimata sisuliselt seotud," arutles Raun. Ta lisas, et uue koolimaja ehitust rahastatakse gümnaasiumivõrgu korrastamise meetmetest, aga see protsess algas juba rohkem kui kaheksa aastat tagasi ning ministeeriumis on uue kooli moodustamise teemaga tegeletud järjepanu juba 18 aastat.

Olukorras, kus kaks aastat enne 47 miljoni eurose koolimaja valmimist ja kolme õppeasutuse ühendamist ei ole kogu protsessil enam koordineerivat juhti, on probleem selles, et nii võib hajuda nii vastutus kui visioon, leiab endine koolijuht.

Rauna hinnangul paistab selle üksikjuhtumi tagant avaliku sektori politiseeritus.

"See ei ole sisult tingimata parteipoliitiline, vaid pigem olupoliitiline protsess ehk see ei pea toimuma tingimata poliitikutest otsustajate juhtimisel, nemad ei pruugi olla asjasse segatud ega isegi mitte otsustamisse segatud, kuid see on oma olemuselt siiski seotud poliitiliste valikutega, näiteks personalipoliitikaga."

Haridus- ja teadusministeeriumi kutse- ja täiskasvanuhariduse ning koolivõrgu asekantsler Robert Lippin kinnitas Õhtulehele, et koondamise põhjuseks pole etteheited Rauna tehtud tööle, vaid riigireformi eesmärkidest tulenevad muudatused ja ministeeriumi töökorralduse muutmine.

"Muu hulgas ka kooli loomise ja juriidilise asutamisega seotud tegevustega vaheetappi jõudmine," lisas Lippin, kelle sõnul oli eelnimetatud asjaolusid arvesse võttes mõistlikum Rauna ametikoht koondada. "Ning parema tulemuslikkuse nimel jagada kuni kooli asutamise ja uue direktori valimiseni ülesanded ära teiste ministeeriumitöötajate ja ühinevate koolide esindajate vahel."

Varianti uuel konkursil taas sama kooli juhiks kandideerida kommenteeris Raun ERR-ile: "Ma olen väga tänulik nendele inimestele, kes on mind selles olukorras toetanud ja kui on vajadus seda poolelijäänud tööd edasi teha, siis ma oleksin vilets juht, kui ma ei oleks selleks valmis."

Raun sai koondamisteate 26. juunil ning tööta on ta alates juulist. Oma edasisi plaane Raun täpsemalt praegu ei avanud, esiti on kavas suve veeta.

Uus kool, mis hakkab asuma Tallinnas aadressil Pärnu maantee 59, peaks plaani järgi tegevust alustama 1. septembril 2022. aastal. Maja valmimine juhivahetusest Rauna kinnitusel ei kannata, kuna hoone tellija on Riigi Kinnisvara AS.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Allikas: "Vikerhommik", intervjueerisid Rain Kooli ja Erle Loonurm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: