Trump kasutaks föderaaljõudusid Portlandi meeleavalduste kiuste ka mujal

Foto: REUTERS/SCANPIX

Oregoni osariigi suurimas linnas Portlandis on viimaste nädalate jooksul teravnenud politseivägivalla vastu meelt avaldavate elanike ja föderaaljõudude vahelised kokkupõrked. Kohalikud ametnikud nõuavad, et valitsus kutsuks eriüksused tagasi, kuid president Donald Trump kavatseb sarnast jõudu kasutada hoopis ka teistes linnades.

Meeleavaldajad on Portlandi kesklinna tänavatel olnud üle 50 päeva, alates mustanahalise George Floydi surmast. Osad neist on olnud rahumeelsed, teised vägivaldsed. Viimase paari nädala jooksul on pinged aga kasvanud eriti kõrgeks. Kohalikud ametnikud süüdistavad selles president Donald Trumpi, kes otsustas rahutuste leevendamiseks Portlandi saata föderaalsed julgeolekujõud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Meil on praegu föderaaljõud tänavatel, kes veelgi kasvatavad pingeid
ja tekitavad kahju Portlandi elanikele. See ei ole Ameerika, mida tahame.
See ei ole Portland, mida tahame. Kus on föderaaljõudude tegevuse läbipaistvus? Millise käsu alusel nad tegutsevad? Missuguseid vahistamisi
nad korraldavad ja miks?" küsis Portlandi linnapea Ted Wheeler.

Oregoni osariigi justiitsminister Ellen Rosenblum ütles, et föderaalametid tegutsevad ilma igasuguse läbipaistvuseta ja peaaegu kõigi osariigi
juhtide tahte vastaselt. "Kolm, neli või viis julgeolekuametnikku hüppavad öösel välja märgistamata sõidukitest, haaravad inimesi tänavalt ja suruvad nad kaubikutesse," kirjeldas Rosenblum toimuvat.

Nädalavahetusel süütasid meeleavaldajad põlema Portlandi politsei ametiühingu hoone. Samuti üritasid nad läbi tungida kohaliku föderaalkohtu ümber paigutatud tarast. Sisejulgeolekuministri Chad Wolfi sõnul on administratsiooni kohustus kaitsta valitsushooneid.

"Me ei vaja osariikide, linnapeade või kuberneride kutset, et teha oma tööd. Me kavatseme seda teha vaatamata sellele, kas nad tahavad meid sinna või mitte," lausus Wolf.

President Donald Trump nimetas tänavatele tulnud inimesi anarhistideks. "Need ei ole meeleavaldajad. Inimesed ütlevad, et need on meeleavaldajad. Need inimesed on anarhistid. Need on inimesed, kes vihkavad meie riiki ja me ei luba sellel jätkuda," sõnas Trump.

Trumpi sõnul kavatseb ta saata föderaaljõud ka teistesse linnadesse. "Me vaatame ka Chicago ja New Yorgi poole. Vaadake, mis toimub. Kõiki neid kohti juhivad demokraadid, eriti liberaalsed demokraadid. Neid juhivad põhimõtteliselt
vasakäärmuslased," ütles Trump.

Ellen Rosenblum nimetas föderaaljõudude sekkumist poliitiliseks sammuks.
"Ma arvan, et see on alates tipust poliitiliselt motiveeritud. Ma arvan, et meie president põhimõtteliselt proovib kõike, et leida probleem, mis aitab tal
novembris valimised võita," märkis Rosenblum.

Rosenblum kaebas sisejulgeolekuministeeriumi koos mitme teise valitsusasutusega kohtusse, sest tema hinnangul on nad Oregoni elanikke kinni pidades kasutanud ebaseaduslikult jõudu ja rikkunud kodanikuõigusi.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: