Följeton. Hipide leviku kaardistamiseks loodi uus mobiiliäpp ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Antslas avastati sisserännanud hipide koloonia.
Antslas avastati sisserännanud hipide koloonia. Autor/allikas: Henry-Laur Allik / ERR / kollaaž

Uue nutirakenduse kaudu saavad inimesed edastada teavet hipide leviku kohta Eestis. Kodu lähedalt leitud hipi tuleks ümbrikusse panna ning uuringuteks keskkonnaametile edastada, vahendab Madis Seppam.

Antslas avastatud sisserännanud hipide koloonia tegi murelikuks nii inimesed ümberkaudsetes asulates kui ka erinevad riiklikud ametkonnad. Seetõttu tellis keskkonnaamet suunatud hankega kaardilahenduse, millele saab iga kohusetundlik kodanik teha ülestähendusi, kui märkab enda läheduses hipit.

Äpi käivitamisel tuleb lubada ligipääs asukoha andmetele, seejärel saab nutirakendusse sisestada juba detailsemaid tähelepanekuid nagu näiteks hipide arv, füüsilised mõõtmed, narmaste hulk ja värvus.

Kasutajate abistamiseks on rakenduses ka näidisfotod tüüpilistest hipidest ja levinumatest aksessuaaridest. Kui annad ligipääsu oma telefoni kaamerale, võimaldab näokarvade automaattuvastus eristada hipit täiesti ohutust kohalikust eesti hipsterist.

Sellegipoolest paneb keskkonnaamet südamele, et kuna treenimata silmal on sisserännanud hipisid kohalikest raske eristada, siis tasub märge teha ka juhul, kui avastad kamba inimesi veidras poosis istumas, akustilist kitarrimuusikat kuulamas või kui keegi on lihtsalt rõõmsa näoga. Kogutud andmeid kasutatakse sissetunginud võõrliigi happymus annoyimus tõrjeks suuremate kollete juures.

Koroonaviirus ajas paljud eestlased maapiirkondadesse, kus nad oma ignorantsuses hakkasid taimi ja loomi kasvatama. Orgaaniline toit tõmbab aga hipisid ligi nagu põlev lamp ööliblikaid, hoiatab keskkonnaamet. Siiski on võimalik kardetud hipit oma majapidamisest nende lihtsate nippidega eemal hoida:

  • Kui kasvatad kanakarja, siis pane aia taha silt, et su kanad on depressiivsed ja söövad sama toitu, mis sinagi.
  • Mängi valjult agressiivset tehno- või trance muusikat – võid valida oma lemmikbändide hulgast, aga erinevad ametkonnad soovitavad äärmiselt tõhusaks osutunud Scooterit.
  • Kui avastad, et hipid on juba su aeda tunginud ja lutsutavad seal sellerivartest mahla välja, siis hoiata neid, et su seller on anorgaaniline, GMO ja istutatud puhtasse sünteetilisse väetisesse.
  • Muru niites või võrkkiiges lebades joo suurte kontsernide õlut ja väldi väikeste tehaste käsitöötooteid.

Terviseamet hoiatab omakorda, et iseseisval tõrjel tuleks hoida distantsi, sest sisserännanud hipid võivad levitada mitmeid viirusi. Hullemal juhul on oht, et terroristlik hipikogukond nakatab oma kallistustega terve su perekonna elurõõmuga, mis võib kehva immuunsusega eestlasele osutuda fataalseks.

Kellel vähegi mahti, sellel palutakse kätte tõmmata ühekordsed kindad, leitud hipi ümbrikusse panna ning pakiautomaadi vahendusel statistilisteks uuringuteks keskkonnaametile edastada.

Toimetaja: Kaupo Meiel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: