Följeton. Juhuslik kohtumine

Kodanikualgatus
Kodanikualgatus "Maha sonid!". Autor/allikas: Kollaaž

Ükskord kohutaval 2020. aastal kohtusid ühel ilusal kevadpäeval ühes ilusas Eesti linnas, näiteks Tartus või Viljandis, aga võimalik hoopis, et Türil, täiesti juhuslikult kaks meest, üks noor ja teine veidi vanem ning hakkasid juttu puhuma.

- Tere, onuke, jah, teie seal soniga, tere, vabandage, et teid segan sel kaunil päeval, aga kas te annaksite allkirja, palun?

- Miks mitte, tubli noormees, aga mille poolt või mille vastu te siis ka allkirju korjate?

- Praegu ei olegi otseselt poolt või vastu, praegu me kogume nii-öelda varuks.

- Varuks?

- Jah. Me kogume praegu allkirjad ära ja siis, kui vaja läheb, laseme kohe käiku, hetke ka ei raiska. Niimoodi vähendame kogukonna reageerimisaega umbes kolme päeva võrra. Ütleme nii, et tümakas käib, aga meil, kõpsti, allkirjadega petitsioon juba valmis. Inimese kõige olulisem ressurss on teadagi aeg. Aastas kulub allkirjade kogumisele ja nende andmisele tuhandeid töötunde. Näiteks teie, onuke, annate praegu allkirja ära ja järgmine kord, kui vaja läheb, saate samal ajal midagi muud teha, mida aga tahate.

- Ah soo, ma hakkan aru saama. Tähendab, kui millalgi midagi hirmsat või niisama vastuolulist juhtub, siis ma võin rahumeeli noh näiteks poodi või prostituudi juurde minna, sest ma tean, et minu allkiri on antud ja käiku antud ning kõik on kontrolli all.

- Täpselt nii, onuke, täpselt nii.

- Hea küll, kõlab igatahes väga mõistlikult. Kuhu ma kirjutan? Nii, tehtud. Aga, muide, on teil mingit aimu, et mille jaoks võib neid allkirju järgmisena vaja ka minna?

- Hea küll, see ei ole nüüd avalik info, aga suure tõenäosusega võtame allkirjad kasutusse sel reedel sonide vastu.

- Oot, sonide? Nagu sonimütside?

- Jah, aga jäägu see meie vahele.

- Te ju näete, et mul on soni peas.

- Näen muidugi, mis siis?

- Kas ma pean siis reedel soni varna viskama või?

- Ei sugugi, onuke, ei sugugi, suure tõenäosusega võtame sellesama allkirjapataka kuu aja pärast jälle kasutusse ja siis juba petitsioonis sonide poolt. Nõnda kiirendame rohujuure tasandil demokraatlikke protsesse ja teie, onuke, pange tähele, olete samuti aktiivselt kaasatud, aga kuna teil on allkiri juba antud, siis võite samal ajal puhta südametunnistusega poes või prostituudi juures vedeleda.

- Aga ma ei saa ikka aru, kas sonid on siis head või halvad?

- Sonid on teatud tegumoega peakatted. Kes tahab, see kannab, isegi kui ei sobi, kelle asi, kandku terviseks. Seega, onuke, oluline pole üldse see, kas sonid on head või halvad, vaid ... nooh?

- Oluline on meelsuse näitamine ja allkirjade kogumine?

- Täpselt nii, onuke, täpselt nii, aga kui me ainult meelsuse näitamise ja allkirjadega tegeleme, ei jää meil viimaks aega ei poodide ega prostituutide jaoks.

- Ja nüüd olen minagi oma panuse andnud, aitäh! Kuulge noormees, lähme vahest ja teeme väikse pitsikese kodanikualgatuste ja demokraatia terviseks?

- Lähme, onuke, lähme, meil on nüüd aega maa ja ilm.

Toimetaja: Kaupo Meiel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: