Trump suurendab föderaalüksuste arvu rahutustest vaevatud linnades

Fäderaalagentide üksus Portlandis ametihoonet kaitsmas.
Fäderaalagentide üksus Portlandis ametihoonet kaitsmas. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

USA president Donald Trump teatas kolmapäeval föderaalüksuste kohalolu suurendamisest viimase aja rahutuste keskmeks olnud linnades, sealhulgas riigi suuruselt kolmandas linnas Chicagos, kus vägivald on tuntavalt suurenenud.

"Kuulutan välja föderaalsete korrakaitsjate arvu suurendamise kogukondades, mida vaevab vägivaldne kuritegevus," ütles Trump Valges Majas.

Kuulajaskonna seas istusid ka peaprokurör William Barr, Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) direktor Christopher Wray ja sisejulgeolekuminister Chad Wolf.

Justiitsministeerium saadab viivitamatult föderaalsed korrakaitseüksused Chicago linna, lisas Trump.

Barr ütles, et operatsiooniga Legend tuuakse umbes 200 föderaalagenti Chicagosse ning veel 30 agenti siirdub Albuquerque'sse New Mexico osariigis. Juuli esimeses pooles saatis Trump Missouri osariiki Kansas Citysse 200 agenti.

USA suurlinnu on sel suvel lisaks koroonaviirusele ja rassisimivastaste meeleavaldustega kaasnenud rahutustele ka rüüstamistele muserdanud tulistamiste arvu märkimisväärne kasv.

Ainuüksi Chicagos sai läinud nädalavahetusel üle 60 inimese haavata ja 14 surma, selgub sisejulgeolekuministeeriumi statistikast.

Trump hoiatas juba esmaspäeval, et saadab täiendavaid föderaaljõude New Yorki ja ka teistesse linnadesse, kus on demokraadid võimul, selleks, et kaitsta föderaalhooneid ning kokkukukkumise äärel olevat avalikku korda.

Hoiatusele eelnes tavatu samm, kui Trump saatis lahingvormi riietatud föderaalagendid Oregoni osariiki Portlandisse meeleavaldajaid taltsutama. See pälvis Trumpi suhtes kriitilises meedias ja kohapealsete poliitikute poolt palju kriitikat.

Kolmapäeval välja saadetud üksused sisaldavad teiste seas ka föderaalagente, kes teevad koostööd kohalike korrakaitsjatega, mitte märuliüksustega nagu olid Portlandis.

Esmaspäeval saatsid kuue suurlinna – Atlanta, Washingtoni, Seattle'i, Chicago, Portlandi ja Kansas City – linnapead sisejulgeolekuministeeriumile ja peaprokurör Bill Barrile ühiskirja, milles märkisid, et kutsumata üksuste saatmine on põhiseaduse vastane tegevus.

Trump ütles kolmapäevases pöördumises, et tahab "muuta korrakaitset tugevamaks, mitte nõrgemaks", lisades, et senisest veelgi rohkem politseinikke tuleb tööle võtta, selle asemel, et jaoskondade eelarveid kärpida. Politsei eelarve vähendamine on osades suurlinnades pärast mustanahalise George Floydi tapmist olnud populaarne poliitiline loosung.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: